Bácskiskunmegyei Népújság 1952-11-27 / 278. szám

Egy falu az ötéves terv tükrében

Ötéves tervünk hatalmas, országot átfogó eredményeit nemcsak az épülő Sztálinváros, az Inotai Erőmű, a Budapesti Földalatti Gyorsvasút jelentik. Tervünk hatalmas fájának apróbb ágacskáiban is ott lüktet, kering a fejlődés. Egyetlen kis falu megváltozott életében ott csillog — mint cseppben a tenger — az épülő szocializmus. Hány falunak adott villanyt a Horthy-rendszer és hánynak adott a hároméves és ötéves terv? Hány cselédasszony szült gyermeket szülőotthonban régen és hány dolgozó parasztasszony bízza most nyugodtan gyermekeit a napköz otthonokra? Hány kocsitengelyt törtek el régen az elhanyagolt utak és hány új út épült mára felszabadulás óta? Hány falu csendjét veri fel a traktorok dübörgése és hány házból űzik el a szellemi sötétséget, a műveletlenséget a könyvek, a falvak kultúrotthonai, mozijai?

Hercegszántó, a déli határszél kis faluja egy az ország sokezer községe közül. Magyar és délszláv dolgozó népe együtt lépte át a felemelkedés útjára vezető küszöböt a felszabaduláskor. S azóta minden nap új lépéseket tesz előre a terv útján.

Az eddigiek mellé mit kap a közeljövőben Hercegszántó? Megépül a községben a járás legnagyobb és legszebb szövetkezeti áruháza. Hercegszántó dolgozó parasztjainak becsülettel beadott terményei jutnak vissza a faluba szép és olcsó szövet, rádió, kerékpár, csizma, könyv formájában. Megépül a községben az első fürdő.

Volt-e ilyen a mult rendszer falvaiban? Új, nagyméretű tornaterem épül, hogy a falu fiataljai a téli hónapokon át is gyakorolhassák a sportot. Mi volt régen a fiatalok sportolási lehetősége? Rongylabdát rúgni a réten, vagy egy-egy vásári komédiás bódéjában célbalőni.

A kultúrforradalom Hercegszántón is mind mélyebbre ereszti gyökereit. A meglévő kultúrtermet kibővítik, mert 400 személyes befogadóképességével szűknek bizonyult. Mi jelentette régen a kultúrát egy faluban? Füzetes, vásári ponyvaregény, a kalendárium olvasása, ritkán odatévedt vándorcirkuszok silány szórakoztatása, kocsmai verekedéssel végződő bálak. S ma Hercegszántón már nem elég a többszázszemélyes kultúrház, mert újabb százak szomjazzák és igénylik az új kultúrát! Az új kultúrházban korszerű színpadot is építenek, modern felszereléssel, hogy megfelelő szószéke legyen a szocialista népi kultúra terjesztésének a fiatalok előadásában.

Egy ága csupán Hercegszántó a terv fájának. Vele egyidőben száz és ezer magyar faluban születik, fejlődik az új, a szebb élet. Ezeket védelmezzük, amikor békéről beszélünk és békeharcot folytatunk!