Bácskiskunmegyei Népújság 1952-07-08 / 158. szám

A hercegszántói „szellem”

Lapunk nemrégiben leplezte le Zámbó Dezső gátéri papnak egy vásári kóklert is megszégyenítő ügyeskedését, aki még az általános iskolás gyerekek által is jólismert időjelzőkészülékről, a barométerről tájékozódva — és utána a biztonság kedvéért a rádióban a meteorológiai intézet jelentését meghallgatva isteni sugallattól hajtva — ,,bölcs” éleslátással esőt ,,jósolt”. Ámde ravaszul a barométer és a rádió ígéretéről mélyen hallgatva ezt csak abban az esetben „garantálta”, ha elegendő hívő hallgatja végig estéli demokráciaellenes elmefuttatásait a templomban.

Úgy látszik, hogy illetékes hercegszántói személy megirigyelte a gátéri pap, Zámbó Dezső (volt Horthysta alezredes) babérait és hasonló cselhez folyamodott.

Hercegszántó községben néhány nappal ezelőtt egy Kóbor nevű tanító öngyilkos lett. Utána holttestét annak rendje és módja szerint eltemették. De a klerikális népbutításnak ez a hercegszántói zászlóvivője az esetet megpróbálta felhasználni arra, hogy alaposan megtépázott tekintélyét, — amint ezt az öntudatos felvilágosult hercegszántói dolgozó parasztok legutóbb a hitoktatásnál való beiratkozásnál is kifejezésre juttatták — megpróbálja helyreállítani.

Az történt ugyanis, hogy a Kóbor eltemetése után három nappal éjjel 12 órakor — ahogyan ez egy jól nevelt szellemhez illik — telefonon felhívták a posta egyik idősebb női dolgozóját, ügyeletesét és a sírontúli hang, erőlködve utánozva a Kóbor hangját, kinyilatkoztatta, hogy „Isten van, meg fogtok lakolni bűneitekért”.

Sajnos, a klerikális népbutítás trükkjeiben járatlan postáskisasszony a „sirontúli” hang hallatára elájult, majd utána, amint ez szokás, az egész faluban agyba-főbe bizonygatta Kóborral történt ,,találkozását”.

Bár a község felvilágosult dolgozói nem adtak hitelt a Kóbor „szellemével” kapcsolatos fecsegésnek, mégsem árt, ha kihangsúlyozzuk, hogy tisztelt „szellem úr“ ne csaljon! Ne becsülje le a dolgozók műveltségét és ha egyáltalán képes erre, értse meg, hogy népünk számára a hős Szovjet Hadsereg nemcsak a tőkés földbirtokos fasiszta iga alóli felszabadulást, de a kulturális felemelkedés lehetőségét is meghozta, s mi pártunk, Rákosi elvtárs vezetésével éltünk ezzel a lehetőséggel.

Értse meg, hogy a mi népünk már nem a régi többé. Kilábalt a tőkések, földbirtokosok, kulákok és klerikális népbutítók szellemi rabsága alól és az öntudatos, szabad, kulturált, szocializmust építő népek utján halad, megvetéssel fordul el a klerikális népcsalóktól.

Melesleg úgy rémlik, hogy a gátéri pap és a hercegszántói „szellem” bizonyára szolgálati beosztása révén, megszívlelte a szerzetesek küldötteinek 1951-ben Rómában tartott értekezlete határozatait, mely leszögezte, hogy: „a modern haladás eszközeit, az újságot, a sajtót, a rádiót, a filmművészetet, a televíziót, az autót és a repülőgépet észszerűen fel kell használni az apostolkodás szolgálatában”. (Megjelent az Uj Ember 1951. jan. 7-iszámában.)

Nem segít a csalás „szellem úr!” Felszabadult népünk a hazaáruló Mindszenthy- és Grősz-ügy leleplezésén keresztül megértette az önök tervét, s népünk eltökélte, hogy nem kér az önök által visszasírt régi világból.

Kár a telefonköltségért csaló úr!