Népszabadság – 1995-10-25 / 250. szám
A hercegszántói „császár” sütnivalója
Szakács szeretett volna lenni, de 1961-ben péktanulónak is csak úgy vették fel, hogy egy garai fiú visszalépett, s a helyére állhatott.
Bajára került a kenyérgyárba, s egy lányka tepsi kalácsot vitt süttetni. Ők ketten, két felnőtt fiuk és tizenhat munkás, napi tíz mázsa kenyér, ötezer sütemény, ez a hercegszántói Szőnyi-pékség.
— Most nem mernék belevágni — mondja a mester, mert nem találnék piacot. Három süteményt és öt kiló kenyeret is leadunk egy üzletbe, ha valahová egy mázsa kenyeret szállíthatok, akkor már én vagyok a császár.
A „császár” nem kapkodta el a maszekosodást, de amikor 1991-ben belevágott, nagyon eltökélten csinálta. Kezdetben a családi gáztűzhelyen sütött minden reggelre 300-400 darab pogácsát és brióst.
Nézi Szőnyi Antal, hogy mit mosolygok, s csöndesen azt mondja: — Aki nem megszállott, az ne legyen vállalkozó!
Amikor vett egy konyhai sütőt, akkor is csak addig terjedt a vágy, hogy egy családi üzemet csinálnak, öt és fél millió forint hitel kellett volna a gépekre, a kemencére, de a bankok nem ismerhetik az ügyfelet, egyik sem adott neki ennyi pénzt. De Szőnyi Antalt már nem lehetett leállítani. Lízingszerződést kötött, csak saját üzeme legyen, pedig kiszámolták, így tízmilliót fognak 48 hónap alatt kifizetni. Fognak? Belegondolni sem mertek, mi lesz ha… szóval, hogy lehet ennyi pénzt törleszteni.
Talán a születésnapjukat is hamarabb felejtik el, mint 1992. február 28-át, amikor az első kenyeret sütötték a hét hónap alatt felépített pékségben. A nagyobbik fiuk, Laci a Bácshúsnál volt laboráns, s kevesebbet keresett, mint a segédmunkás a pékség építésén, beállt hát ő is, s egy Dáciával elkezdte az áruszállítást. Most már kis furgonjuk van, hatvan üzletbe, még Bajára, meg vasárnap Mohácsra is szállítanak.
— Mikor lesz száz forint a kenyér?
— Tavaszra, ha így folytatják. Egy hónap alatt kétszer emelték a liszt árát. Mi most hetvennégy forintnál tartunk. A konkurenciával is kell számolni, Baján hetvennyolcra is felmehettek.
Régen 73-74 kiló lisztből jött ki egy mázsa kenyér, most 80-ból, mert keményebb tésztával dolgoznak, nincs szakajtó, lemezen sütnek. A 36 forintos lisztből villanykemencében készül a kenyér, s benzines autó szállítja.
Panaszolják, hogy az áttelepült „jugó” pékekkel nehéz versenyezni.
Egy külföldi ugyanis három évig élvez adómentességet. Ez rendben is van, de három év után „eladja” az üzemet a feleségének, s akkor az lesz adómentes, és így tovább.
Fene tudja, más országban hogy csinálják, s hogy nálunk miért kell mindennap feltalálni a meleg vizet.
— Fiai beválnak?
— Csak ne bízzák el magukat — feleli és mosolyog.
Csapong a beszélgetés, de időről időre visszakanyarodik a kölcsönhöz, hogy már visszafelé számolnak, hogy még öt hónap van a törlesztésből. Eddig csak a megélhetésre vették ki a pénzt, mert a lízing elvitte a „fizetésüket”.
— Tavaszra már a sarkukhoz rúghatnak! — mondom.
Szőnyi Antal máshogy gondolkodik: — Jó lenne egy Savaria, egy habverő, akkor tudnánk piskótatésztát is csinálni. Felvásárolhatnám a faluban a tojást is.
P. Á.