Népszava – 2001-01-16 / 13. szám

Kétséges a horvát iskola jövője

A működtetés kisebbségi jog, de a finanszírozás megoldatlan

Diplomáciai bonyodalmat is eredményezhet az Országos Horvát Önkormányzat által tavaly átvett hercegszántói iskola, mert megoldatlan a finanszírozása. A kisebbségi és közoktatási törvény ugyan lehetővé teszi, hogy a nemzetiségek intézményeket tartsanak fenn, de ezek finanszírozásáról nem rendelkezik. A horvát önkormányzat a törvényi szabályozás hiánya miatt nem kapja meg azokat a kiegészítő állami normatívákat, amelyekben korábban a települési önkormányzat részesült.

Az Országos Horvát Önkormányzat (OHÖ) közel kétéves előkészület után tavaly augusztusban úgy határozott, hogy megállapodás alapján átveszi a hercegszántói horvát tannyelvű óvoda, iskola és kollégium működtetését. A döntésre azért került sor, mert a hercegszántói önkormányzat finanszírozási gondok miatt össze akarta vonni a horvát tannyelvű intézményeket a település magyar iskolájával. Ez a horvátok szerint a kisebbségi oktatás végét jelentette volna az országos beiskolázású intézményben.

A településsel kötött szerződés alapján Hercegszántó rendre átutalja a horvát önkormányzatnak a gyerekek közoktatása után járó települési hozzájárulást. Nem volt egyszerű a kisebbségi oktatásért járó költségvetési támogatást megszerezni, ugyanis a jogszabályokban a fejkvótát igényelhető szervezetek között nem szerepelnek a kisebbségi önkormányzatok.

Az Országos Horvát Önkormányzat által működtetett intézmény nem jogosult a kistelepüléseket megillető oktatási normatívára sem, amelyet korábban a települési önkormányzat megkapott. Ennek megítélésénél ugyanis a fenntartó telephelyét veszik figyelembe, amely az OHÖ esetében Budapest. A törvény végrehajtói nem mérlegelik azt az érvet, hogy az intézmény továbbra is a 2700 lelket számláló Hercegszántón működik.

A jogszabályok nem említik az országos kisebbségi önkormányzatokat azon szervezetek között, amelyek pályázhatnak az Oktatási Minisztérium nemzetiségi óvodák és iskolák fenntartásához elkülönített kiegészítő támogatásra sem. Ezt a horvátok igazságtalannak tartják, ugyanis a települési önkormányzat korábban rendre igényelhette a segítséget az intézmény üzemeltetéséhez.

— Ha hamarosan nem oldódik meg az intézmény finanszírozása, kénytelenek leszünk azt visszaadni a hercegszántói önkormányzatnak — nyilatkozta lapunknak Karagics Mihály, az OHÖ elnöke. Jelenleg 16millió forint hiányzik a hercegszántói intézmény éves működtetéséhez, ezt saját forrásból képtelen az országos önkormányzat előteremteni. Az OHÖ idén 63 millió forintot kapott kiadásaira a központi költségvetésből. Így nem jut pénz az iskola hiányának finanszírozására.

Mint megtudtuk, az önkormányzat elnöke a január végi horvát-magyar kormányközi vegyesbizottsági ülésen szóba hozza majd az iskola ügyét. A horvát kormány valószínűleg neheztelni fog hazánkra, különösen azért, mert nemrég egy jólfelszerelt magyar oktatási központot adtak át Eszéken.

Az Oktatási Minisztérium lapunktól értesült a hercegszántói horvát intézmény problémáiról. Közölték, ez ügyben eddig nem kért senki segítséget a tárcától.

Hende Csaba, a kisebbségi ügyekért felelős igazságügyi tárca politikai államtitkára lapunknak elmondta, hogy a minisztérium közreműködik majd a hercegszántói horvát iskola finanszírozási problémáinak megoldásában. A tárca támogatja, hogy a nemzetiségek egyre több kisebbségi intézményt vonjanak irányításuk alá. A politikai államtitkár szerint ez nem jelentheti azt, hogy a települési önkormányzatok ne járuljanak hozzá az átvett létesítmények finanszírozásához, és a feladatot teljes mértékben a kisebbségi szervezetekre hárítsák. A közeljövőben egyeztetnek majd az érintett tárcákkal a horvát iskola ügyében — nyilatkozta Hende Csaba.

Puporka Lajos írása a NÉPSZAVÁNAK