Élet és Irodalom,

LXVI. évfolyam, 47. szám, 2022. november 25.

Standeisky Éva

„Európa és a régi európai eszmény romokban hever. Európai eszmény alatt eddig nyugat-európai eszményt értettünk. Ezentúl Egész-Európára kell gondolnunk. Az új Európa csak Nyugat és Kelet szintéziséből épülhet föl. Mindenkinek el kell döntenie, Kr. után 1945-ben, hogy jogosan viseli-e a megjelölést: európai ember.”

(Az Európai Iskola Könyvtára füzeteinek belső borítóján olvasható hitvallás)

A társadalom demokratikus átalakításának gondolata a második világháború éveiben benne volt a levegőben. A felkészülés a háború utáni időkre közelítette egymáshoz a számos vonatkozásban eltérő nézeteket valló csoportok tagjait. A történész Szekfű Gyula 1943-as cikksorozata, amely Valahol utat vesztettünk címmel jelent meg, a XIX. századi centralisták társadalomképét elevenítette fel: a demokratikus intézményeket és a szabad községeket tekintette az új társadalom legfőbb alkotóelemeinek. Az író Márai Sándor a demokráciára nevelés hatékonyságában reménykedett. Németh László, a népi írók legnagyobb hatású gondolkodója a két világháború közötti időszakban felnövő baloldali, paraszti, értelmiségi származású fiatalok, az új reformnemzedék demokráciateremtő képességében bízott.

A második világháború utáni egy-két évben úgy tűnt, újra bekapcsolódhatunk a teljes Európa szellemi vérkeringésébe, s a magunk teljesítményével mi is gazdagítjuk a kontinens örökölt értékeit. A szörnyű háborús veszteségek, bűneink és félresiklásaink ellenére volt ez így. Vagy talán azért is.

Ha a rendszerváltás demokratikus, vagyis a sokszínűségen, az eltérő nézetek és művészetfelfogások tolerálásán alapszik, a másokkal való összehasonlíthatóság lehetősége – a viták, rivalizálások ellenére, vagy éppen azért – esély a csoportos és egyéni gazdagodásra, kiteljesedésre. A hasonló gondolkodásúak, művészetfelfogásúak önkéntes, hivatalosságok által nem támogatott csoportba tömörülése természetes társas megnyilvánulás. A második világháború befejeződése utáni nagy történelmi változások idején a korábban hivatalosan rendszeridegenként, ellenzékiként, kivetettként számontartott alkotók a megváltozott hatalmi viszonyok folytán olyan közegbe kerültek, amely lehetővé tette a közös értékrend nyilvánosság előtti megjelenését. A demokratikusnak ígérkező rendszerváltás számukra nem csupán az 1945 előtti helyzetük megváltozását jelentette, hanem egyre inkább a képlékeny és állandóan változó „negyvenötös demokrácia” elfogadásának vagy elutasításának kényszerével is járt.

A fentiek illusztrálására példám az Európai Iskola elnevezésű szellemi, képzőművészeti műhely. Az Európai Iskolát írói ambíciójú, a lélektan és a filozófia iránt érdeklődő műértő értelmiségiek – Kiss Pál (Gegesi előtaggal ismert gyermekorvos, műgyűjtő), Mezei Árpád és Pán Imre – kezdeményezték. A progresszió elkötelezett hívei voltak, az európaiságon alapuló művészetfelfogásuk rokonította őket egymással. Az egységesülő Európa melletti kiállásra buzdítottak. „Lélektani forradalmunk – írja Pán – arra mutat, hogy az európai ember új belső szintézisre törekszik, mint ahogyan egész Európa a szintézist szeretné megoldani. (…) Az erőszakkal megvont határok, láttuk, a lélekben is háborúba vezetnek. Hol volna a határ, mely a homo europiensis két világát egymástól elválasztaná? Hol az a vonal, melyet a görög kétlényeken és a Janus-fejen olyan könnyűszerrel meghúzhatunk? Sehol. Az anyag, a lélek és szellem határai egyformán elmosódottak, ide-oda mozognak, mondjuk ki: nincsenek is határai” (Bevezetés Európába, 1946, 30.). Az ember „európai eszménye” – fejtegette Kiss Pál – azonban nem szűnt meg, csak háttérbe szorult, és a háború utáni világállapotban felfedezendő, újragondolandó (Élet, ember, művészet, 1946, 5–6.).

Az elvont megjelenítést, az absztrakt ábrázolási módot preferáló számos művész a kommunista párt mellett köteleződött el. Meglehetős mozgási szabadságuk volt. A hatalom jellegéről, megszerzésének módjáról is különféle elképzelések voltak akkoriban pártjuk legfelső vezetésében, ami a kommunista alkotóknak mozgásteret hagyott. A viszonylagos demokrácia keretei között a kommunista párt művészetfelfogása 1945-ben, 1946-ban még korántsem volt egységes: az 1945 előtti évtizedeket Magyarországon, illetve a szovjet emigrációban megéltek eltérően vélekedtek a művészet funkciójáról, társadalmi szerepéről.

A kommunista művészek 1945-ben az alkotás és a közszereplés kettősségében éltek. Lelkesen és önként vállaltak közművelődési feladatokat. Tanfolyamokat vezettek, népszerűsítő előadásokat tartottak, kiállításokat szerveztek: az addig elzárt modern művészetnek szerettek volna értő közönséget nevelni. Az újonnan alakult művészeti-közéleti testületek – a Képzőművészek Szabad Szakszervezete, a Magyar Művészeti Tanács – tagjainak s vezetőinek zöme közülük került ki. Ők fedezték fel Csontváry festészetét, s a „napfestő” műveiből kiállítást rendeztek a kommunista párt II. kerületi szervezetében, a Fillér utcában. A kommunista képzőművészek elképedve fogadták az egyre gyakoribb, igaztalannak érzett pártkritikát. Megrökönyödésük indokolt volt. A Horthy-rendszerben elsősorban nem politikai nézeteik, hanem produkcióik, alkotásaik avantgárd jellege miatt kerültek a mellőzöttek közé. Baloldaliságuk és modernségük szerves egységet alkotott, s bár olykor vitatkoztak a politika és a művészet kapcsolatáról, a közérthetőség fokozatairól, az elvont művészet létjogosultságát egyikőjük sem vonta kétségbe. Horváth Márton, a képzőművészethez leginkább értő vezető kommunista funkcionárius a pártbeli belső vitán kijelentette: „Az absztrakt művészetet a munkásság elutasítja, de még a festők nagy része sem vállalja. Ez mutatja, hogy valami hiba van ebben a művészetben” – olvasható a cím és dátum nélküli, feltehetően 1945 nyarán íródott jegyzőkönyvben (PIL, Horváth Márton-hagyaték). A demokrácia eltérő értelmezése érhető itt tetten. A kommunista pártpolitikusé, aki demokratikus szlogenekkel álcázza teljhatalomra törekvését, és azé a kommunista művészé, aki a demokráciát a sokféleség megnyilvánulásaként értelmezi.

Ahogy növekedett a kommunista párti egyeduralom megszerzésének esélye, úgy csökkent a kommunista művészek viszonylagos alkotói függetlensége. Jövőelképzeléseik, az alkotómunkára vonatkozó reményeik, illúzióik kerültek szembe a hatalmi politizálás legelőnyösebb lehetőségéhez jutott pártjuk legtöbbjük számára egyre kiábrándítóbb politikai gyakorlatával.

A Magyar Kommunista Párt mellett a Nemzeti Parasztpárt volt a kormánykoalíciónak az a pártja, amelynek sajtóorgánumaiban az egyes kommunista közszereplők művészetfelfogásához hasonló nézetek is nyilvánosság elé kerültek. A népi radikális irányultságú parasztpárt napilapjában megjelent alábbi vélemény a kommunista párt Moszkvából hazatért konzervatívjainak művészetfelfogásával rokonítható. A cikkíró szerint az absztrakt művészetnek nincs létjogosultsága a „népi demokráciában”, mivel Magyarországon megszűnt az a „dekadens, polgári társadalmi világrend, mely ezt a művészetet kitermelte. (…) E művészet mint szekta élhet még ideig-óráig, de a forradalom, mely friss paraszti és munkás népi erőket hoz felszínre, és alaptétele a materializmus, ki fogja vetni magából mint közösségellenes, reakciós szellemi megnyilatkozást” (Andrássy Kurta János: Absztrakt művészet a népi demokráciában?, Szabad Szó, 1946. június 16.). Az Európai Iskola alapítói közé tartozó Kállai Ernő válaszcikkében szenvedélyesen érvelt a művészet függetlensége mellett: „Népi realizmust! Szocialista realizmust! Több felől, újra meg újra halljuk a sürgető követelést.” A formagazdagság jegyében az újrealizmusnak, a mélyrealizmusnak is helye van azoknál, írta, „akiket erre az útra nem az aktuális alkalomszerűség és programszerűség szándéka, hanem az őszinte egyéni átélés, a tiszta hitvallás, a lélek sugallata vezet. (…) az ősmagyarkodás, a turanista »mítosz« többé-kevésbé fasiszta szellemű, álmonumentális szobrászai csak úgy kapásból, mint bűvészmesterek az üres cilinderből a nyuszikat, egymás után, sorjában fogják elővarázsolni a gyári és mezei munka hőseinek agyagból mintázott vagy kőbe faragott emlékműveit” (Vigyázat, Műcsarnok!, Esti Szabad Szó, 1946. június 23.). 1946 közepén ez a két vélemény két eltérően gondolkodó ember szuverén megnyilvánulása volt. Ez azért lehetett így, mert még nem létezett a művészetet ideológiailag befolyásolni szándékozó államhatalom, ami egy demokráciában természetes állapot. (A koalíciós kormányban a kulturális tárca a Nemzeti Parasztpártnak jutott. A hatalomért folyó harcban ekkor még jelentéktelen szerepet játszó Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium élén a szellemi életbe beavatkozni nem kívánó parasztpárti Keresztury Dezső irodalomtudós és költő állt.)

Az Európai Iskolának a koalíciós kormányban a kommunista párt legközelebbi szövetségesének számító Szociáldemokrata Párthoz is áttételesen köze volt. A Magyar Kommunista Párt politikai-ideológiai céljai támogatását remélte a pártjához tartozó íróktól és művészektől, a Szociáldemokrata Párt elsősorban a munkásművelődés segítését várta a korszerű és magas esztétikai színvonalú alkotásoktól. A kezdetekkor ez még nem okozott problémát, néhány hónap elteltével azonban ez a kétféleség az Európai Iskola körüli politikai-ideológiai jellegű bonyodalmak eredője lett.

A kommunista párt, amely 1947 őszéig a kormánykoalíció kisebb pártjai közé tartozott, demokratikusnak mutatta magát, miközben a hatalomra törve egyre álságosabbá, kétszínűvé vált. „Népi demokráciáról” beszélt, miközben éppen a „nép”, a választópolgárok által legitimált demokrácia felszámolásán munkálkodott. A szabad választások révén létrejött és a törvényileg szabályozott demokráciát belülről bomlasztotta. A többi demokratikus párt számára idegen eszközöket használt, így azok a kommunista párttal szemben védtelenek, kiszolgáltatottak voltak.

1946-ban még sokan hittek a kultúra létező szabadságában. A művészek és a tudósok a teljes kommunista hatalomátvételig viszonylag szabadon alkothattak. Nyitott, sokszínű társadalomban természetes, hogy az eltérő vélemények és az ellenvélemények egyaránt fórumhoz jutnak. A véleménycikk, származzon elismert tudóstól vagy művésztől, nem számít hivatalos állásfoglalásnak. Demokráciában az államhatalom világnézeti kérdésekben semleges, esztétikai kérdésekbe pedig nem avatkozik bele. Ha a pártok demokratikusak, az egyes pártokon belül is teret kapnak az eltérő vélemények.

A demokrácia gyanútlan elkötelezettjei nemigen vették észre, vették komolyan a lopakodó diktatúra jeleit. Kevesen voltak az egyre inkább aggódók, s ők is zömmel az idősebb generációból kerültek ki. Az első világháború után születetteknek kevés tapasztalatuk volt a különféle diktatúrák kultúrairányítási módszereiről.

Az 1947 és 1949 közötti „fordulat éveiben”, a gyenge, botladozó demokrácia diktatúrába fordulása idején az Európai Iskolához kötődő művészeket egyre durvábban támadta a kommunista párti kritika. Az európaiság kiteljesedésében bízó progresszió hívei abban reménykedtek, hogy politikai megbízhatóságuk hangsúlyozásával meggyőzhetik az őket politikai-ideológiai alapon bírálókat az absztrakt művészet létjogosultságáról.

A már fentebb idézett Kállai Ernő, aki a tisztán látó, meg nem alkuvó szocialista elkötelezettségű demokraták közé tartozott, hasonlóan a tízes évek végi forradalmak idején az őt a MA szerzői közé befogadó Kassák Lajoshoz, felismerte, hogy a kommunista párt dominanciájával eluralkodó baloldali dogmatizmus a kultúrában is a demokrácia felszámolását jelenti, s a két évvel korábbinál jóval kedvezőtlenebb körülmények között is felhívta a figyelmet a művészet szabadságát veszélyeztető hatalmi megnyilvánulásokra. 1948-ban, más publikálási lehetősége már nem lévén, kevesekhez eljutó kiállításkatalógusban utasította vissza a kommunista politikusoknak, ideológusoknak és kritikusoknak az absztrakt művészet ellen irányuló vádjait: „Ezek a művészetpolitikai jelszavakon nyargaló kritikák számos esetben olyan kitűnő festők és szobrászok demokratikus, szociális érzületét vonják kétségbe, akik a munkáspártok meggyőződéses, tevékeny tagjai. Lelki elferdülést, embertelenséget, népellenességet emlegetnek azzal a művészettel szemben, melyet politikailag és világnézetileg homlokegyenest ellenkező szempontból ugyan, de szó szerint is pontosan ezekben a bűnökben már a nácik és a nyilasok is elmarasztaltak. A faji gondolat gőzétől elhomályosult szemek zsidómételyt és kultúrbolsevizmust láttak az absztrakt és szürrealista művészetben, melyet doktriner marxista ideológusok viszont mint monopolkapitalista mételyt és fasizmust kárhoztatnak.”

*

Az Európai Iskola az értelmiségiek, művészek szellemi képződménye volt. Az európai és a hazai művészetre egyaránt nyitott szabad társulás működését befolyásolták a csoportos és személyes kapcsolatok, de sorsának alakulása alapvetően a politikai viszonyok változásától függött. Az éppen csak formálódó demokrácia gyengeségeit kihasználva a hatalmi rend diktatúrává alakult, aminek a demokrácián alapuló Európai Iskola megszűnése is következménye lett.

A második háború utáni egy-két év az első világháború előtti évtizedekben létező polgárosulás és az 1918 végi, csíraállapotban elpusztuló tovább polgárosulási esély folytathatóságának illúziójával, az európaiságvágy beteljesülésével kecsegtetett. Sokakban felcsillant a remény, hogy a tradíció és a progresszió együtt létezhet, egymást gazdagíthatja, aminek eredményeképpen Magyarország a megújult Európa szerves részévé válik. A demokráciaremény hiúnak bizonyult.