Élet és Irodalom,

LXVI. évfolyam, 31. szám, 2022. augusztus 5.

VÁNCSA ISTVÁN

Szijjártó Londonban megkörnyékezte Cristiane Britto brazil nőügyi, családügyi és emberi jogi minisztert, de nem olyasmivel állt elő, amit egy élete virágjában levő hölgy ily esetben hallani szeretne, hanem különféle hülyeségekkel próbálkozott. Ez derül ki Cristiane úti jelentéséből, amely valami módon a Folha de S.Paulo (a legnagyobb példányszámú brazil lapok egyike) kezébe került, és világszerte nagy érdeklődésnek örvend.

Tehet-e valamit a magyar kormány Bolsonaro elnök újraválasztásának elősegítése érdekében, ennél idétlenebb ismerkedési trükköt nehéz volna kitalálni, tekintve hogy Bolsonaro népszerűsége ez idő szerint a brazil sárga skorpióét is alulmúlja. Ráadásul ezt a szintet nem mostanában sikerült elérnie, ugyanis a brazil választók a beiktatásától kezdődően napról napra egyre kevésbé kedvelik.

Közrejátszhatott ebben a COVID-dal kapcsolatos idétlenkedése, amely a nagyobb brazil városokban tüntetők százezreit vitte az utcára, s amelyre hivatkozván egy szenátusi bizottság emberiesség elleni bűncselekmény tárgyában javasolt vele szemben bűnvádi eljárást indítani. Ehhez csak annyit, hogy a Worldometers legfrissebb adatai szerint Brazíliában a COVID egymillió lakosra vetítve 3147 halálos áldozatot követelt, és ezzel Brazília a legnagyobb emberveszteséget elszenvedő országok listájának tizenhatodik helyét szerezte meg. Magyarországon a COVID okozta halálozások száma ugyancsak egymillió lakosra vetítve 4869, azaz bő másfélszer annyi, evvel mi a lista negyedik helyén vagyunk, Orbán pedig a kezdettől fogva a járvány elleni harc első számú hőseként ünnepli önmagát.

Bolsonaro ezt a lehetőséget elszalasztotta, neki ugyanis az a fontos, hogy Putyinnak, Trumpnak és esetleg Orbánnak tessék, amit művel, vagy legalábbis hogy Novák Katalinnal együtt imádkozhasson a békéért. Ez utóbbit július derekán sikerült abszolválnia, a többi másodlagos. A bolygónk tüdejeként aposztrofált amazóniai esőerdőket például nem megóvni, hanem hatalomra jutásának első napjától fogva minél hatékonyabban pusztítani iparkodik, tegyük hozzá, hogy látványos eredménnyel. Bizonyára nem elsősorban azért műveli ezt, hogy Szijjártó jóindulatát kiérdemelje, de mint látjuk, ez a jutalom is az ölébe hullt. Visszaigazolván, hogy a Putyin által kijelölt, Trump és Orbán által pedig híven követett útvonal csakugyan az e világi lét ritkás levegőjű magaslataira viend, és nyilván az Örökkévaló helyeslésével találkozik.

Ez utóbbira pillanatnyilag semmi nem utal ugyan, ámde Bolsonaro katonaember, átmeneti kudarcok kedvét nem szeghetik, töretlen lendülettel rohamoz tovább. Néha csak szavakban, de hát az ige néhanapján hegyeket mozgat. Bő két évtizeddel ezelőtt és nem mellékesen a brazil kongresszus tagjaként annak a nézetének adott hangot, amely szerint az ország jó útra terelésének egyetlen lehetséges módja kivégezni harmincezer állampolgárt, kezdve Fernando Henrique Cardosóval, az akkori elnökkel. Ezt egy tévéinterjú alkalmával hangoztatta, és nem népszórakoztatási céllal, hanem komolyan. A 2018-as kampánya idején már távlatosabb koncepcióval hozakodott elő, eszerint a brazil Munkáspárt tagjait agyon kell lőni egytől egyig, a választás második fordulója előtti héten pedig még egy lépést tett előre, amennyiben ezt a terápiát akkor már az egész baloldalra nézvést javasolta alkalmazni.

Megválasztását követően evvel együtt mégse lövette le mindazokat, akiket szerinte kellett volna, de hát az ember lehetőségei behatároltak. Brazília a világ hatodik legnagyobb népességű országa, menedzselése sok munkával jár, vagyis az elnök a fontos teendőinek egy részét is kénytelen elnapolni. Sajnálatosmód a baloldali érzelmű választók lelövöldözése is ezek közé tartozott, Szijjártó segítőkész érdeklődését tehát magyaráznunk se kell.

Bolsonarónak elvégzendő feladatai vannak, munkáját a Putyin, Trump és Orbán által vezetett illiberális világforradalom és az azt követő illiberális földi paradicsom megvalósulása érdekében mindenképp muszáj folytatnia. Persze az amazóniai esőerdők elpusztítása után a paradicsom (Solanum lycopersicum, a burgonyafélék családjába tartozó növény) a kertekből és az üzletekből is nyomtalanul eltűnik, leszármazottaink evvel a szóval egy politikai alakzatot fognak jelölni, nagyjából olyat, amilyen a Szovjetunió volt a múlt század harmincas éveiben. Avval a különbséggel, hogy abban már vodka se lesz.