Élet és Irodalom,

LXV. évfolyam, 49. szám, 2021. december 10.

VÁNCSA ISTVÁN

COVID okozta halálozások számában egymillió lakosra vetítve 18,19-et hozunk, Ausztria 6,38-at, Románia 6,36-ot, Németország 3,67-et és így tovább. Az egész mezőny messze mögöttünk és alattunk biceg. Gyönyörű eredmény, ámde még evvel se lehetünk elégedettek, semper ad cœlestia, függetlenül attól, hogy némely honfitársunk vonakodik megtérni az ő mennyei atyjához, inkább az árnyékvilágban dagonyázna tovább. Nem szép dolog, törvényhozásunk meg is tette a szükséges lépéseket.

A neten történő gyógyszerrendelésnek és a megrendelt gyógyszerek házhoz szállításának január elsejétől befellegzett. Akinek medicina kell, hogy nyomorult életét annak segélyével tengesse tovább, az a továbbiakban elballag a patikába, ott szépen sorba áll, megveszi a gyógyírt, hazavánszorog. Optimális esetben az útja során összeszedett koronavírusokkal együtt, amelyek majd elvégzik azt, amivel őket bízta meg az Úr.

Elméletileg a gyógyszer házhoz szállítása továbbra sem lesz tilos, ám azt csak maga a patika művelheti. Másképpen ugyanis a beteg kiszolgálása nem volna kellőképp szakszerű. Az asszisztens vagy jobb esetben az okleveles gyógyszerész tehát összepakolja a pár szatyornyi különféle medicinát, és szépen elviszi Szabó néninek, Varga bácsinak és Tóthéknak, akik a kocsma mellett laknak. Viszont aki már látott patikát belülről, meg tudja saccolni, hogy ennek nagyjából mekkora valószínűsége van, úgyhogy ezt talán hagyjuk. Már csak azért is, mert a tiszta vérű, templomba járó magyar ember az elixírt, ha arra van szüksége, a két dolgos kezével állítja elő, optimális esetben saját termesztésű gyümölcsből párolja le. Az így kapott csodaszer a hajhullástól a lúdtalpig mindent meggyógyít, kimutatott mellékhatása kettő van csupán, az egyik a kedélynek felhőtlen állapota, a másik pedig az izzó honszerelem.

Az Európai Unió országaiban a gyógyszerek online megrendelhetősége és kiszállítása elvileg tíz éve szabályozva van, az erre vonatkozó dokumentum a neten elérhető. Amerikában a helyzet hasonló, az orvos által felírt és a vény nélkül kapható gyógyszerek is minden további nélkül megvásárolhatók a neten, a páciens rendel, fizet, a futár pedig egy-két órán belül felbukkan az ajtó előtt. Magyarország e tekintetben nincs – vagy mondjuk inkább múlt időben, nem igazán volt – lemaradva. A patikák vevőközönségének csaknem egyharmada a neten is szokott gyógyszert rendelni, és persze nemcsak azt, hanem például terhességi tesztet, mullpólyát, tyúkszemtapaszt vagy a manapság oly divatos maszkokat is. Tíz vásárlásból átlagosan négyet online intéz, a járvány előző csúcsán a gyógyszertárak havi háromszázezer rendelést regisztráltak, vagyis erre csakugyan van igény. Ellenkező esetben nyilván nem volna érdemes betiltani.

Hunnia tehát megint az élen halad, csak épp szemben a forgalommal, és a lehető legjobbkor, a járvány aktuális csúcsa körül. Hogy mért, és főleg mért éppen most, azt nem lehet tudni, bár magyarázatból nincs hiány. Vényköteles gyógyszert a neten eddig se rendelhettünk, ugyanis „Vényköteles gyógyszerek megrendelése interneten keresztül Magyarországon nem történik, tekintettel arra, hogy ezen gyógyszerek csak orvosi előírásra és nagy részük folyamatos orvosi ellenőrzés mellett használható.”

Annyit mindenképp be kell látnunk, hogy ez az érvelés gránitkemény. Vényköteles gyógyszereket azért nem rendelhetünk, mert ezek a gyógyszerek vénykötelesek, ebbe a gondolatmenetbe tessenek belekötni, aligha sikerül. Ami pedig a nem vényköteles gyógyszereket illeti, az ogyei.gov.hu oldalon a következő tájékoztatást olvashatjuk:

„A január 1-ig hatályos szabályozás szerint interneten rendelt vény nélküli gyógyszer csak gyógyszertárban vehető át vagy házhoz szállítással (amit a gyógyszertár végez), ugyanakkor egyre gyakoribbá vált, hogy erre csomagküldés keretei között is sor kerül. Ez szabálytalan és a jelenlegi keretek között kontrollálhatatlan. Ez szintén gyógyszerbiztonsági, betegjogi és adatvédelmi kockázatot jelent.”

Vagyis (1) Szabó néni megrendeli a neten a Kalmopyrint avval a céllal, hogy elmenjen érte a patikába és átvegye. Nagyon életszerű elgondolás csakugyan. Ha viszont (2) csomagküldő szolgáltatás viszi el neki a Csótány utca 23/Z-be, az szabálytalan és a jelenlegi keretek között kontrollálhatatlan, továbbá gyógyszerbiztonsági, betegjogi és adatvédelmi kockázatot jelent. Viszont Kalmopyrin benzinkutaknál és drogériákban is kapható, ami szabályos, kontrollálható, és nem jelent semmifajta kockázatot, eltekintve attól, hogy Szabó néni vásárlás közben esetleg bekapja a koronavírust, és így lesz szerencséje a kormányzatunk által jó előre beszerzett lélegeztetőgépek egyikét kipróbálhatni.

Befejezésül álljon itt egy még nagyobb örömhír. Az RTL Klub híradója szerint a miniszterelnök szülőfalujában a miniszterelnök egyetlen igaz barátjának gyerekei építik a hidat a miniszterelnök kisvasútjának állomása melletti csónakázótó közepén kialakított mesterséges szigetre. A csónakázótó költségeit halálos ellenségünk, az unió állta, a híd megépítését a Magyar Turisztikai Ügynökség csaknem másfél milliárd forintos egyedi támogatása teszi lehetővé. Agyatlan pénzszórás ugyan, de mi, magyar emberek valami okból nagyon ragaszkodunk hozzá. Kormányzatunknak a mi örömünk minden pénzt megér.