Élet és Irodalom,

LXV. évfolyam, 43. szám, 2021. október 29.

VÁNCSA ISTVÁN

Hét év nyomozgatás után vádemelés történt az Öveges-program ügyében, adja hírül Hadházy a saját Facebook-oldalán. Hét esztendő ily esetben csakugyan soknak tűnhet, már amennyiben a kákán is csomót keresünk, valójában viszont csak azt igazolja, hogy a vádhatóság nem kapkod, mint majom a ketrecben, hanem bölcs megfontoltsággal, józanul, körültekintően dolgozik. Pár milliárd tárgyában amúgy se érdemes tüsténkednie, effajta ügyből elég sok akad, valamennyit felplankolni akkor se tudná, ha minden ügyész a hét hét napján és a nap huszonnégy órájában folyamatosan dolgozna.

Az Öveges Józsefről elnevezett program állítólag azért indult, hogy javítsa a természettudományi tárgyak iskolai oktatásának a feltételeit, igazából viszont sejthetően azért, hogy a nagyobb arányú pénzszórásokból kihagyott hazafiak anyagi helyzete valamelyest konszolidáltabb legyen. 2014-ben úgy volt, hogy a program keretében ötvenkét oktatási intézmény jut majd korszerű tanteremhez, ami fölöttébb örvendetes dolog. Más kérdés, hogy Magyarországon ez idő szerint 3388 általános iskola működik, ebből ötvenkettőnek a kistafírozása észrevehető eredményt nyilvánvalóan nem hozhat, de hát ki a kicsit nem becsüli, sokat lop el.

Kormányzatunk az uniós adófizetők pénzéből tizennégymilliárdot szánt erre a célra, belekalkulálva azt is, hogy hű talpasai mennyit visznek ebből haza. A kétharmadát, de nem úgy ám, ahogy a nemzetstratégiai fontosságú ügyekben történni szokott, amikor is minden fillér automatikusan Lőrinc barát kincskereső kisködmönének zsebeibe vándorol, hanem érzelemgazdag, meghitt, családias módon. Valamennyi tender meghívásos volt, csakis az erre érdemesek szűk köre pályázhatott. A nyertes cégek között bőven vannak olyanok, amelyeknek a tulajdonosai korábbi Orbán-kormányok minisztériumaiban vagy azok háttérintézményeinél vezető beosztásban dolgoztak, a meghívandó pályázók listáját pedig nyilván olyasvalaki állította össze, aki a kormányzó urunk teremtette földi mennyország magasabb szféráiban lebeg.

A felvett összegek magyarországi viszonylatban aprópénznek minősülnek. Közbeszerzési tanácsadás címén hatmillió, pedagógiai szakmai koncepció kidolgozására hat és fél, a tanterem foglaltságát és kihasználtságát regisztráló szoftverért tizenhárom, a tanteremnek a nyilvánosság számára való bemutatásáért ugyanennyi. Jött a nyilvánosság, az evvel megbízott személy kinyitotta az ajtót, és azt mondta, hogy ez a tanterem. Jó hazafi lévén talán valami attrakcióval is előrukkolt, vannak egyszerű laboratóriumi műveletek, amelyekkel az unatkozó laikus figyelme is rapid módon felcsigázható. A napalm házilagos előállítása például. Gázolaj + Olympos narancslé + WU2 sampon. Nagyon lehet villogni vele.

Hadházy 2014 nyarán tett feljelentést az Öveges-program általa felháborító pazarlásnak nevezett működésmódjára hivatkozva, noha persze ő maga is tisztában volt avval, hogy a program pontosan azt műveli, amire létrehozták. Ugyanez év decemberében feljelentést tett az EMMI is, a rendőrség annak rendje és módja szerint nyomozni kezdett, a program pedig alkotóinak eredeti szándékai szerint zavartalanul működött tovább.

Megmagyarázhatatlan, mégis olybá tetszik, hogy az adóhivatal ennek az ügyletnek a kifogástalanul nemzeti, keresztény és konzervatív voltát illetően semmi előzetes tájékoztatást nem kapott, csakis ebből fakadhat, hogy 2016-ban meglepő mód pallérozatlan megfogalmazásokkal állt elő. A baráti figyelmességek föntebb leírt sorozatát „bűnszövetségben elkövetett bűncselekmények” halmazának minősítette, és „társadalomra való veszélyességének kiemelkedő foka” miatt a nyomozást a NAV Bűnügyi Főigazgatósága Központi Nyomozó Főosztályára tette át. Noch dazu nem átallotta leírni, hogy a bonyolult céghálót összefogó ügyletek lebonyolítása „központi szervezettségre” vall, ami már csakugyan több a soknál. Még meglepőbb, hogy korábban evvel állt elő a Miniszterelnökség Ellenőrző Főosztálya, majd a Nemzeti Nyomozó Iroda is, ezt pedig nehéz volna másképp értékelni, mint úgy, hogy autoriter kleptokráciánk kristálypalotájának falain repedések mutatkoznak.

Kétségbeesésre azonban semmi ok.

A World Justice Project legfrissebb adatai szerint Magyarország a politikai akarat útjában álló jogi akadályok lebontását tekintve a világ élvonalában halad. Nemcsak európai versenytársainkat előzzük, hanem Afganisztánt, Burmát, sőt Haitit is, és töretlen lendülettel haladunk tova.