Dunántúl, 1931-03-12 / 91. szám

Veszedelmes pénzhamisító bandát tett ártalmatlanná a hercegszántói csendőrség

Magyar ércpénzeket és két dínárosokat gyártottak a bűnszövetkezet tagjai — A pénzhamisítókat tegnap kísérték be Pécsre

Pécs, márc. 11. —Az elmúlt hónapokban nap-nap után sorozatos feljelentések érkeztek a pécsi kir. ügyészségre, hogy Baja környékén hamis pénzek vannak forgalomban. Kereskedők, hivatalok tettek panaszt, hogy ismeretlen egyének hamis öt, két és egypengőssel fizettek, de hamisított dinárok és magyar ötvenfilléresek is gyakran bukkantak fel.

A csendőrség és a pécsi kir. ügyészség egy ideig tehetetlennek bizonyult a hamisító bandával szemben, míg az elmúlt hét folyamán sikerült ártalmatlanná tenni a veszedelmes társaságot.

Röviden már hírt adtunk arról, hogy Hercegszántó községben tettenérték Filákovics Mátyás ottani napszámost, aki egy kereskedésben hamis ötpengőssel akart fizetni.

A csendőrség őrizetbe vette Filákovicsot, aki rövid kertelés után beismerte, hogy egy szervezett banda tagja és megnevezte bűntársait is.

A nyomozó hatóság néhány nap alatt felderítette a pénzhamisító üzem működését, hét egyént vett őrizetbe, a banda egyik tagja pedig szökésben van.

A nyomozás befejezése után a csendőrség tegnap este kísérte a pécsi kir. ügyészség fogházába a tetteseket és ma délelőtt megérkeztek a bűnügyi íratok is.

Hét pénzhamisító az ügyészség fogházában

A pécsi kir. ügyészségre kísért pénzhamisítók a következők: Filákovics Mátyás hercegszántói napszámos, Deszecsár István napszámos, hercegszántói lakos, Patarity Jeromos büntetett előéletű hercegszántói erdőőr, Szabó Józsefné, született Börzsönyi Rozália nagybaracskai asszony, Lőv Ferencné, született Drobik Erzsébet nagybaracskai lakos, Huszthi András nagybaracskai kocsifényező és Huszthi Andrásné, született Tóth Katalin. A nyolcadik tettes, Lőv Ferenc nagybaracskai szitásmester, jelenleg szökésben van, a csendőrség körözi.

Ma délelőtt vitéz Felszeghy János, a kir. ügyészség elnöke, az iratokat Hrabéczy Jenő dr. ügyésznek, a pénzhamisítási ügyek kitűnő szakreferensének osztotta ki, aki a terjedelmes jelentés áttanulmányozása után megszerkesztette az előzetes letartóztatásról szóló indítványt. Ennek kapcsán Szendrődy Rezső kir. vizsgálóbíró előreláthatólag pénteken hallgatja ki a pénzhamisítókat és akkor dönt az előzetes letartóztatás kérdésében.

A banda működésére vonatkozólag az alábbi érdekes részleteket jelenti a Dunántúl munkatársa:

Rosszul sikerült hamisítványok cinkből és üvegporból

Január végén történt, hogy a pénzhamisítás értelmi szerzője, Filákovics Mátyás hercegszántói napszámos találkozott jó ismerősével, Deszecsár Istvánnal. A két ember elkeseredett volt, munkaalkalom nem adódott és a hosszú töprengés után Filákovics Mátyás hökkentette ki tervét:

— Legokosabb dolog lenne pénzt hamisítani pajtás.

Megtárgyalták a hamisítás lehetőségeit és Deszecsár István vállalkozott is arra, hogy vállalja a „műszaki” dolgok és eszközök megszerzését. Előlegül egy jó kétpengőst kért barátjától formakészítés végett. A két cinkos ezután az „anyag” beszerzéséhez látott. Cinket vásároltak és a szódásüvegek ólomkupakjait szedték le.

Az első próbaöntések azonban nem sikerültek.

Olyan rossz öt, két és egypengősök kerültek ki a primitív öntőből, hogy elhelyezésüket meg sem kísérelték. De a két cinkos nem kedvetlenedet el a kezdet nehézségeitől. Annál is inkább, mert Deszecsár a tervük végrehajtása szempontjából értékes felfedezést tett. Megtudta azt, hogy Patarity Jeromos hercegszántói erdőőrnek pénzhamisító gépek vannak a birtokában. Patarity Jeromos egy alkalommal már súlyos büntetést kapott hasonló bűncselekményekért és ekkor megfogadta, hogy felhagy a pénzhamisítással és gépeit a szőlőjében ásta el.

Deszecsár István a cél szentesíti az eszközt elve alapján kiásta és ellopta Patarity pénzhamisító gépeit és ezzel kezdték meg a munkát. Patarity rájött a lopásra, de nem tett feljelentést, mert félt, hogy a eldugott gépei miatt baja történik.

Inkább beált társnak az üzembe.

A társaság egyre bővült, Nagybaracskáról jelentkeztek Lőv Ferenc és felesége, Szabó Józsefné, Huszthi András és felesége, akik felajánlották, hogy fedezik az előállítási költségeket a busás jövedelem reményében.

Deszecsár és Patarity most már egyesült erővel láttak hozzá a hamis pénzgyártáshoz.

Öt, két és egypengőst, valamint ötvenfilléreseket készítettek, később pedig kétdinárosokat is gyártottak.

Ólom és cinkkeveréket használtak üvegporral keverve, hogy a hamisítványnak csengése legyen. A délibábos remények azonban nem valósultak meg.

A hamisítványokból csak néhány darabot tudtak értékesíteni. Egy hónapi működés után pedig csendőrkézre jutott a társaság.

A bűnjelek

A pécsi ügyészség irodájában ma délelőtt nagy nézőközönsége volt a lefoglalt és Pécsre szállított bűnjeleknek. A különböző gyártási eszközök egészen primitívek és nem haladtak lépést a rohamosan fejlődő technikával. A behozott hamisítványok is egyszerűek és könnyen felismerhetők. A letartóztatott emberek hiszékenysége és naivsága kellett hozzá, hogy ezekkel a hamisítványokkal jobb napokat és életkörülményeket tudnak teremteni maguknak. A mesebeli gazdaság illúziója szétfoszlott, de a rájuk váró súlyos börtönbüntetés egy-két hónap múlva szomorú valóság lesz.