Élet és Irodalom,

LXVIII. évfolyam, 43. szám, 2024. október 25.

KOVÁCS ZOLTÁN

Nem tudni, mekkora hír ez: a hét elején elköszönt pártjától, frakciójától, az LMP-től Csárdi Antal országgyűlési képviselő. A 444.hu-nak adott interjújában kijelentette, azért, mert Ungár Péter Rogán Antallal egyeztetett a júniusi önkormányzati választás előtt. A HVG érdeklődött, hogy volt-e Rogán–Ungár–Vitézy-egyeztetés. Vitézy hétfő délelőtt kijelentette, az egyetlen Tóni, aki támogatta őt, Csárdi Antal volt. Azt nehéz elképzelni, hogy úgy egyeztettek Vitézyről, hogy nem szóltak neki. A Miniszterelnöki Kabinetiroda mindössze azt válaszolta, hogy ha Csárdi el akarja hagyni a pártját, keressen jobb indokot. Ez viszont nem válasz. A kérdés ugyanis az volt, egyeztetett-e Rogán és Ungár Vitézy ügyében. Nyilvánvalóan Szentkirályi Alexandra visszalépéséről lehetett szó, arra pedig nem válasz, hogy Csárdi keressen jobb indokot a párt elhagyására. Újabban, amikor a Fidesz valamelyik emberének föltesznek egy kérdést, az vagy heves szájalásba kezd (Menczer, Szijjártó, Deutsch), vagy valami humorosnak szánt, lekezelő szöveget gyárt, mint például a rendkívül eredeti Kocsis Máté, aki így kommentált a Facebookon: „Mint sokan mások, én is alig aludtam éjjel. Hánykolódtam, többször felriadtam, kimentem a konyhába egy pohár vízért, majd teáért, visszafeküdtem, de semmi.

Legfeljebb talán két órát, nyugtalanul. Bár már indul a nap és a munka, a gyerekeket nemsoká elviszem a suliba, de még mindig nem csitul bennem a döbbenet üres érzése által keltett tehetetlen düh afelett, hogy Csárdi Antal kilépett az LMP-ből.” Nincs rosszabb, mint a dagályosra sikerült vicceskedés, ráadásul mennyi munka van benne! De sebaj, a kormánypárti padsorokban lesznek honoráló mosolyok: a kormányfő mögött például ül egy kerek fejű ember, akinek a házbeli tevékenysége kimerül abban, ha Orbán vicceseket mond, ő magafeledten mulat. Mondjuk Orbán David Pressman nevével negyvenedszer is szórakozik (lásd présember), ő negyvenedszer is felhőtlenül nevet, néha körbenéz, más is érti-e. (Érti mind.)

Azt is nehéz viszont elképzelni, hogy Szentkirályi Alexandra úgy lépett volna vissza, hogy előtte ne történt volna valamiféle pártegyeztetés. „Utat adva a változásnak, elállok a főpolgármester-jelöltségtől, és a Fidesz fővárosi listavezetőjeként folytatom a kampányt” – mondta nem egészen két nappal a választás előtt, majd arra kérte támogatóit, hogy szavazzanak Vitézy Dávidra, a listás szavazólapon pedig az általa vezetett Fidesz–KDNP-listára voksoljanak. Ez elvileg egyeztetés nélkül is történhetett, gyakorlatilag nem. Amit azonban Csárdi hétfő estig bizonyítékként előadott, az elég kevés. Alighanem semmi. A Telexnek azt mondta, az általa látott dokumentum egy fotó volt, és az egyeztetés kezdeményezéséről szólt. „Nem teljesen mindegy, hogy egy ellenzéki párt vezetője miről egyeztet egy választási stratégia kapcsán a kormánypárt prominens képviselőivel? Teljesen mindegy” – fogalmazott Csárdi, aki korábban is azt mondta, nem önmagában az Ungár–Vitézy–Rogán-tárgyalással van probléma, hanem azzal, hogy választási stratégiáról egyeztetnek. Ennél többet azonban nem akart mondani az állítólagos bizonyítékról a Telexnek, mert – mint megismételte – megígérte a forrásának, hogy nem adja ki a kilétét. Azt viszont hozzátette, hogy pendrive-on kapta meg a fotót, de a forrásvédelem miatt megszabadult tőle, azaz már nincs nála a dokumentum.

Vagyis semmit sem tud bizonyítani. Az kevés, hogy újabban a Fideszben kiszámíthatatlan dolgok történnek, nem lesz mindenkiből Magyar Péter. Ritka karrier, bizonyosan sokakat vonz. Ne feledjük: ez év februárjában beül a Partizán stúdiójába egy fiatalember, akiről addig azt sem lehetett tudni, hogy a világon van. Aztán március 15-én nagygyűlést szervez a kormány ellen, kampányát tömegtüntetéssel zárja. Nyáron kórházlátogatásaival hoz frászt a kormányra, három hete az unióban olvassa Orbán fejére a korrupciót, inflációt, a gazdasági lemaradást. A választásokat áprilisban harminc százalékhoz közeli eredménnyel hozta, őszre megközelítette a Fideszt. Mindez nem jelenti, hogy föltétlen megnyeri a választásokat 2026-ban, de azt igen, hogy nyolc hónappal a politikai fölbukkanása után Orbán és társai még mindig a fogást keresik rajta, és még mindig nem találták meg. Valószínűleg elmondható, hogy Hadházy Ákossal együtt a legtöbbet tették a kormány megbuktatásáért.

Pillanatnyilag Magyar Péter az ellenzéki választók szemében kalapács – ahogy Török Gábor a 24 Extra csúcs Törökülés podcastjában megfogalmazta. Az a feladata, hogy a lehető legnagyobbat üsse a Fideszre. Török szerint, ha a kormányoldalról azt mondják rá, hogy agresszív, rettenetesen erőszakos, bármire képes, akkor az ellenzéki választók fejében mind nagyobb és erősebb kalapácsnak látszik: nem jó taktika. Közben pedig nem várt belső bajok is előjöttek onnét, ahonnét nem is várták. A párt magas vezetői szintjéről tettek rossz megfogalmazású, de inkább végig nem gondolt megállapításokat az ’56-os forradalom előestéjén a forradalomról. Részben, hogy Magyarország ma nem állna ellen az agresszornak, mert ’56 erre int, másfelől meleg hangon méltatták a kádári konszolidációt.

Mindez azért érdekes, mert mutatja, hogy a Fideszben – meg a kereszténydemokratáknál is – vannak látszólag szimpla ügyek, amelyekből váratlanul mély konfliktusok adódhatnak. Csárdi Antal kilépése nem ilyen. Időnként fölbukkannak emberek, hónuk alatt papírokkal, zsebükben bizonyító erejű fényképekkel, aztán nem lesz belőle semmi. Aki hozza, bombát ígér, rendszerbuktatást, ha ő egyszer előveszi, nem marad semmi a helyén. Ilyen papírja Gyurcsány Ferencnek is volt, házalt vele stúdiókon keresztül, aztán úgy zárult, hogy nem nála volt a papír, a gazdája meg túl drágán adta. Nem is olyan régen Pesty László, a magát legfideszesebbnek valló fideszes rótta a stúdiókat egy történettel, amiről csak annyit tudni, hogy ha nyilvánosságra kerül, bukik itt minden. Soha nem került nyilvánosságra. Most Csárdi Antal toppant színre, ő nem kormánybuktató ambíciókkal, csak hogy a közélet tisztuljon. Nem valószínű, hogy tisztul, még ha van is olyan fotó, amiről beszél.

Viszont az sokat mond, hogy a kormányfő egyre körülményesebben tartja meg ünnepi beszédeit. Most a hírek szerint tizenkét vízügyi központot kérnek arra, hogy legalább negyven munkatársat küldjön a Fidesz forradalmi megemlékezésére. Magyar Péter szerint a kormánypárti ’56-os megemlékezésnél kell családi napot szerveznie a Vízügyi Főigazgatóságnak. Ez biztos jele a rendszer gyengülésének, biztosabb, mint bármilyen papír vagy fotó.