Élet és Irodalom,

LXVIII. évfolyam, 42. szám, 2024. október 18.

KOVÁCS ZOLTÁN

Szörnyű, de újabb nemzeti konzultációval nézünk szembe, valami azt súgja, megérdemeljük. Eddig különösebb lelki megrázkódtatás nélkül viseltük el, hogy a kormány hülye kérdésekkel zaklassa a lakosságot – legyen szó arról, hogy kell-e nekünk rezsicsökkentés, vagy a családvédelem ürügyén hirdetett másságellenes törvényhozás –, most, ha jól értem, arról, hogy a nép hozzájusson-e megfizethető lakhatáshoz, legyen-e belátható időn belül egymilliós jövedelem és tőkejuttatás a magyar kisvállalkozásoknak. Ezek a kérdések nem egészen ebben a formában jelennek majd meg a kérdőíveken, hanem megtévesztő megfogalmazással, ahogy a kormány ilyen munkára speciálisan kiképzett erői megfeszített közös szellemi erőkifejtéssel megoldják.

Az előkészítés javában zajlik, a kormányerő jelentős koponyái már belefogtak a bevezető munkába. Menczer Tamás, a Fidesz–KDNP kommunikációs igazgatója kifejtette, hogy a nemzeti konzultáció azért indul most, mert a válságok megváltoztatták a világot, és az lesz sikeres, aki az új helyzetre a legjobb választ adja. Hozzátette, a brüsszeli válasz a blokkosodás, a gazdasági és kereskedelmi hidegháború, ami szankciókhoz, inflációhoz, energiaár- és élelmiszerár-robbanáshoz vezetett. A blokkosodás káros Magyarországnak, mert az ország a nyugati blokk szélén helyezkedne el – szögezte le. Arról nem beszélt, hogy mi az a nyugati blokk, csak sejteni lehet, hogy az Európai Unióra gondolt, aminek most épp tagjai vagyunk. Valamikor azért csatlakoztunk ide, mert mindig is ide akartunk tartozni: Európa értékeit fogadjuk el, ezt az értékközösséget, ebben igyekeztünk volna sikeresek lenni. Aztán másként történt.

Később még Menczernél is okosabb ember tette le a garast: a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány elnöke, Csizmadia László úgy érvelt, „azzal, hogy a Fidesz nemzeti konzultációt javasol a gazdaságról, követi a népfelség elismerését – mutatott rá. – A választási ciklusok között észszerű – pártállástól függetlenül – a polgárok véleményét megismerni a sorsukat befolyásoló gazdasági döntésekről.” Alapvetően igaza van, de borítékolni lehet, hogy azok a kérdések, amik ezeken az íveken szerepelnek, nem kérdések. Sunyi megfogalmazású állítások. Csak emlékeztetőül: a koronavírusról szóló nemzeti konzultáció eredményei azt mutatták meg, hogy az egyes korlátozó intézkedések közül a magyarok a legnagyobb arányban a maszkviselést támogatták. Vagy ez sem rossz: a magyar internet jövőjéről szóló konzultációban részt vevők akarata egyértelmű volt, állapította meg a kormány: a világháló legyen mindenki számára hozzáférhető és megfizethető. (Ugyan mit mondhattak volna: hogy privilegizáljon, és legyen jó drága?)

A Telex adatigénylésére kiderült, a legutóbbi konzultáció összesen valamivel több mint 2,7 milliárd forintba került. Ez csak a technikai költség, erre rájön a marketing, a konzultáció hirdetése, hirdetések óriásplakátokon, tévében, online, nyomtatott sajtóban, a jól táplált haveri cégek további tápozása.

A kormány várakozása az, hogy – feltéve, ha a nemzeti konzultáció eredménye is kedvező lesz – a gazdasági semlegesség lehetővé teszi jövőre a 3-6 százalékos gazdasági növekedést. (Ha a nemzeti konzultáció eredménye más lesz, a kormány meg lesz lőve: nem folytathat semleges gazdaságpolitikát, pedig már meghirdette. Mi sem bizonyítja jobban, hogy ez néphülyítés, mint hogy olyan kérdésről indítanak vitát, amit már fél éve bejelentettek, azóta is hirdetik, sőt, ennek jegyében már gigahiteleket vettek fel.)

Egy idézet: „A kormány a vállalkozásokat érintő előírások módosításának feltételeit megszigorítja: egy előírás megváltoztatását a több évre előre megtervezett felülvizsgálatot megelőzően csak kivételes esetben teszi lehetővé. Megerősíti a vállalkozók képviselőinek szerepét a szabályozás kialakításában, erős jogosítványokat biztosítva nekik a jogalkotás folyamatában. Általánossá teszi a jogszabályok módosításaihoz való alkalmazkodás türelmi idejét. A kormány a vállalkozók által megbecsült emberekből álló testületet állít fel, amely évente nyilvános jelentést készít a parlament számára az állami előírások vállalkozásokra gyakorolt hatásáról.”

Az idézetet azért érdemes elolvasni, mert ebben a kérdésben is indít nemzeti konzultációt a kormány, a kis- és középvállatok erősítéséről. A gond csak az, hogy ez a néhány sor a Fidesz 2010-es kampányából való. Vagyis nagyjából az ügyben indít konzultációt, amit tizennégy éve hirdetett meg, amint több más mellett a fiatalok megfizethető lakáshoz jutását is.

A kormány egy bűnszervezethez hasonlít, az ország fuldoklik a korrupcióban, rémes az egészségügy, alig van szociális biztonság. Ez is a Fidesz 2010-es választási kor­m­ány­programjában olvasható. Mára a helyzet csak rosszabb lett. Javaslok is idevágó kérdéseket: akarjuk-e, hogy a kormány bűnszervezethez hasonlítson? Meddig fuldoklunk még a korrupcióban? Nem hiányzik a szociális biztonság? Erről is meg lehetne kérdezni a népet, nemcsak arról, hogy akar-e blokkosodni.