8 Órai Ujság – 1936-02-06 / 30. szám

Izgalmas tárgyalás a gróf Teleki–Mojzes-perben

A nagybaracskai választás titkai

— A 8 Órai Ujság tudósítása —

A 8 Órai Ujság múlt év szeptember 17-iki számában «Bűnvádi feljelentést tesznek gróf Teleki János ellen» címen cikk jelent meg. A cikk Bajáról keltezett tudósítás volt, a bajai törvényszéknek a nagybaracskai választási visszaélésekkel kapcsolatban megindult bűnügyben tartott tárgyalásáról és ennek keretében közölte dr. Mojzes János ügyvédnek, gróf Teleki János ellenjelöltjének nyilatkozatát. Mojzes János a többi közt ezeket mondotta: «Kétségtelen, hogy gróf Teleki János a hamis közokiratok alapján kiállított mandátumát azóta is felhasználja, tehát a közokirathamisításon alapuló mandátumból a hamisítás tényének ismeretében anyagi hasznot húz.» A nyilatkozatban foglaltak miatt gróf Teleki János képviselő, sajtó útján elkövetett rágalmazás címén pert indított dr. Mojzes János ellen, akinek ügyét ma tárgyalta a büntetőtörvényszék Méhes-tanácsa.

Dr. Mojzes János tagadta bűnösségét.

— Két alkalommal választottak meg már képviselőnek — mondotta a többi közt védekezésében — és legutóbb is én lettem a törvényesen megválasztott képviselő. Utólag azonban gróf Teleki János javára meghamisították a szavazás eredményét.

— Ezerháromszáz választómat szétverte a karhatalom, ennek ellenére mégis tizennyolc főnyi többségem volt. Az MTI már ki is adta a fővárosi lapoknak ezt az eredményt és amikor gróf Teleki János, aki lenn tartózkodott a kerületben, értesült arról, hogy megbukott, a nagybaracskai községházán rosszul lett. Erre tanácskozás kezdődött a községházán, amelyben tizenketten vettek részt, többek közt maga gróf Teleki János is. Itt kilenc szótöbbséggel három ellen elhatározták, hogy meg fogják hamisítani a választási jegyzőkönyveket.

Az elnök figyelmeztette Mojzest, hogy ne mondjon ilyeneket, mert esetleg újabb bűnvádi eljárásnak teszi ki magát. Mojzes a továbbiakban ezeket mondotta:

— A tanácskozás eredményeképpen kiküldtek három embert autón a györgypusztai küldöttség elé, amely az ottani szavazás eredményét hozta magával. Amikor aztán az országúton találkoztak a küldöttséggel, Csátalja községbe mentek, ahol a györgypusztai küldöttség meghamisította az íveket: olyanokat írtak be gróf Teleki János szavazóiként, akik vagy nem szavaztak, vagy reám szavaztak. Így sikerült kihozni gróf Teleki János javára kilenc szótöbbséget. Joggal állíthattam tehát, hogy a mandátum hamis, hiszen ebben az ügyben tizenkétrendbeli közokirathamisítás bűntette címén vádiratot is adot tki a bajai ügyészség. Kérem a valódiság bizonyításának elrendelését, — fejezte, be védekezését dr. Mojzes János.

Báró Collas Tibor, a tárgyaláson meg nem jelent gróf Teleki János jogi képviselője, ellenezte a valódiság bizonyítását, mert szerinte a vádlott elfogadható bizonyítékokat nem jelölt meg arra vonatkozólag, amit a gróf sérelmez, hogy tudniillik közokirathamísítást követett el, vagy abban részes, vagy tudott volna a közokirathamisításról. A grófnak semmi köze nem volt az esetleges visszaélésekhez, tehát nem lehet azt állítani, hogy hamis mandátum alapján anyagi hasznot húz. Szokatlannak találja egyébként azt is, hogy a vádlott írásban beadott észrevételeiben arról is beszélt, hogy gróf Teleki János Budapesten járt az igazságügyminiszternél és mintegy az ő kérésére tartotta vissza az igazságügyminiszter az ez ügyben megindult bűnvádi eljárás iratait, ilyenformán tehát közvetve bűnrészességgel vádolja meg Lázár Andor igazságügyminisztert is.

Dr. Pfeiffer Zoltán védő terjesztette elő ezután indítványát a valódiság bizonyítására vonatkozóan. Többek közt elmondotta, hogy Mojzes nem állította, hogy gróf Teleki követte el a közokirathamisítást, csupán annyit mondott, hogy gróf Teleki tudott erről. Tény az, hogy Magyar Márton, a györgypusztai szavazatszedő küldöttség elnöke és Fejes Ferenc tanító, jegyzőkönyvvezető ellen a választási jegyzőkönyvek meghamisítása miatt per is indult és amikor a bajai ügyészség elkészítette a vádiratot, az igazságügyminiszter azt felkérte és a minisztérium két hónapon keresztül vizsgálta felül. Csak a képviselőházban elhangzott támadások után kerültek vissza az iratok a bajai törvényszékhez.

Az elnök közbeszólt, hogy nem ide tartozó részleteket mellőzzön a védő.

Dr. Pfeiffer védő hivatkozott a peticiós tárgyalás anyagára és kérte a Baján megindult bűnvádi eljárás iratainak beszerzését. Arra vonatkozóan, hogy gróf Teleki János tudott arról, hogy mandátuma bűncselekmény útján jött létre, előadja, hogy amikor gróf Teleki a Házban átadta mandátumát, többen megjegyezték, hogy ez az ország legpiszkosabb mandátuma, hamis közokirat, amiért szégyelnie kell magát. Gróf Teleki mégsem hívott fel senkit, hogy a Házon kívül ismételje meg ezeket a súlyos kijelentéseket, egyáltalán semmiféle lépést nem tett, tehát nagyon is tudta, hogy miről van szó.

Báró Collas Tibor reflektált ezután az elhangzottakra. Szerinte  «az a lényeges, vajjon gróf Teleki gazember-e vagy sem, okirathamisító-e vagy sem». Ezt kellene bizonyítani a vádlottnak, ha tudná. Minden más, amit felhoz, nem egyéb hangulatkeltésnél.

A törvényszék rövid tanácskozás után elutasította a bizonyítási indítványt. A perbeszédek után a bíróság dr. Mojzes János ellen megszüntette az eljárást, azzal az indokolással, hogy az amnesztiarendelet megfelelő szakasza szerint minden olyan bűncselekmény, amely az országgyűlési választásokkal kapcsolatban politikai okokból történt, kegyelemben részesül.

Hát akkor meg fogom ismételni ezeket a kijelentéseket, — válaszolt erre Mojzes János.

Pedig akkor rosszul jár — válaszolta erre az elnök.