Magyarország – 1937-02-18 / 39. szám

Viharos jelenetek közben tárgyalta a Ház a MOVE ügyeit

Mojzes János adatokat tett le a Ház asztalára a MOVE szélsőséges szervezkedéséről

Darányi válaszolt a MOVE-interpellációkra

A képviselőház mai ülését délelőtt 10 órakor nyitotta meg.

Sztranyavszky Sándor elnök. Folytatták az ajánlási javaslat vitáját.

A régi dal

Buchinger Manó beszélt elsőnek. Polemizált Antal István tegnapi beszédével, majd kijelentette, hogy nem nagyon biztatók a miniszterelnök tegnap mondott szavai. Ezt a politikai dalt 40—50 éve hallgatjuk ebben az országban. A választójogi javaslat évek óta megoldatlanul fekszik, csak toldozgatják-foltozgatják, aminek a becsületes reform szempontjából semmi értéke sincs. A jobboldal a legszélesebb demagógia eszközeivel bujtogatja az országot s a kormány ilyenkor negyedgramos politikai aszpirinnal akarja gyógyítani a súlyos politikai bajokat.

Beszédét többször viharos zaj szakította félbe a jobboldalról.

Ezután arról beszélt a szónok, hogy kauciót követelnek a jövőben, mondván, hogy Angliában is van kaució. Pedig eddig nálunk az volt a helyzet, hogy csak a főpincérektől szedtek kauciót, hogy meg ne szökjenek a lózunggal.

Néhány viharos replikázás után lecsendesült a kaució körül támadt vihar és Buchinger Manó ezután a külföldi bíráskodásról beszélt. Beszédét azzal fejezte be, hogy ez a törvény csak toldozás és foltozás, amely ellen harcolni kell. A törvényjavaslatot nem fogadja el.

Sztranyavszky Sándor házelnök ezután napirendi javaslatot tett. Indítványozta, hogy a Ház legközelebbi ülését holnap, csütörtökön délelőtt tíz órai kezdettel tartsák meg. A Ház az elnöki indítványt egyhangúlag tudomásul vette. Majd az interpellációkra került sor.

Az elnök először Esztergályos Jánost szólította, de ő halasztást kért interpellációjának elmondására.

Mit csinál a MOVE?

Mojzes János volt így az első interpelláló. Azzal kezdi, hogy azt a kérdést, amelyet szóvá kíván tenni a Házban, több kormánypárti képviselőtársa is szóvátette már a miniszterelnök előtt, aki értesülése szerint a MOVE szervezkedésének, ügyét ki is vizsgálta.

— Első kérdésem: van-e tudomása a belügyminiszter úrnak arról, hogy a Darányi-kormány megalakulása óta, amióta a diktatórikus pártszervezési módszer megbukott a NEP-ben, a Marton Béla vezetése alatt álló társadalmi egyesület az ország egyes részein közigazgatási tisztviselők bevonásával feltűnő módon szervezkedik?

— Van-e tudomása a belügyminiszter úrnak arról, hogy a MOVE alakulatok megszervezésében a közigazgatási tisztviselők mellett főleg a NEP-ből kitelepített élharcos garnitura tevékenykedik. Van-e tudomása a belügyminiszter úrnak arról, hogy a MOVE jelszava és cégére alatt a legutóbbi hónapokban az ország egyes vidékein megindult szervezkedés a közvéleményt a legteljesebb mértékben nyugtalanítja, mert a MOVE jelszava alatt az egyesület alapszabályaival ellentétben politikai jellegű propaganda és szervezkedés folyik, olyan politikai célok és hatalmi törekvések érdekében, amelyek az ország alkotmányos rendjével nem egyeztethetők össze.

— Hajlandó-e a belügyminiszter úr a közvélemény megnyugtatása és a MOVE alapszabályszerű működéséhez fűződő nagy nemzeti érdek megóvása érdekében a MOVE-t eredeti rendeltetésének, illetőleg alapszabályszerű feladatainak teljesítésére szorítani és a politikai jellegű propagandától, szervezkedéstől eltiltani. Minthogy pedig a MOVE a jelenlegi vezetés mellett erre semminemű garanciát nem nyújt, hajlandó-e a belügyminiszter úr gondoskodni arról, hogy a MOVE egyesület olyan egyének irányítása alá kerüljön, akiknek személye elegendő biztosíték arra, hogy az egyesület működése a jövőben mentes marad a pártpolitikai céloknak és különösen az alkotmányos renddel ellentétes törekvéseknek szolgálatától? Ellenkező esetben hajlandó-e a belügyminiszter úr eltiltani a közigazgatási tisztviselőket attól, hogy a MOVE szervezésében résztvegyenek, illetőleg tevékenykedjenek?

A két program

Amióta a Darányi-kormány megalakult és a magyar politika legfőbb irányítását a jelenlegi kormányelnök úr vette át, azóta a belpolitikai életben általános megnyugvás volt észlelhető.

Azt a fokozódó bizalmatlanságot, amely különösen a Gömbös kormány utolsó idejében mindinkább erőt vett a közvéleményen, a megértés szelleme és a kölcsönös munkálkodásra való készség szelleme váltotta fel.

Vitéz Árpád: Most kezdik rontani.

Mojzes János: Annál csodálatosabb volt ez, mert a Darányi-kormány tagjai végeredményben kevés kivétellel ugyanazok a személyek, akikből a megelőző Gömbös-kormány is állott. A program, amelyet a miniszterelnök úr ismertetett, szintén csaknem szószerint azonos volt elődje programjával. A megelőző kormánynak tulajdonképpen két programja volt: volt egy, amelyet hirdetett, de amelyből nagyon kevés valósult meg és volt egy, amelyet nem hirdetett ugyan, de amelyből, sajnos, annál több valósult meg. Különösen sok kifogás hangzott el a közvéleményben a Gömbös kormány alatt a pártszervezés módszerei ellen. (Zaj)

Vitéz Árpád: A mi belső ügyünk.

Surgoth Gyula: De mortuis nihil, nisi bene.

Dinnyés Lajos: Meghaltak az élharcosok?

Mocsary Dániel: Éppenúgy megvannak ma is a szervezetek.

Dulin Jenő: Elég baj az.

Báró Berg Miksa: Majd a miniszterelnök úr megmondja, hogy megmaradnak e?

Dinnyés Lajos: Este kiveszik és az éjjeliszekrényre teszik a műfogakat. (Zaj.)

Mocsáry Dániel: Nem lesznek műfogak.

Kitör a vihar

Mojzes János: Eza pártszervezési módszer belevitte a pártoskodást a közigazgatásba. Ez a pártszervezési módszer megteremtette az első és másodosztályú állampolgárok intézményét. (Nagy zaj a jobboldalon) Ez a pártszervezés a nemzeti egység megvalósítása helyett két részre osztotta a társadalmat: kegyencekre és elnyomottakra. A csendőrséget is felhasználták pártpolitikai célokra. (Zaj a jobboldalon.)

Dinnyés Lajos: Lásd a bírósági ítéleteket.

Mojzes János: Ahelyett, hogy a csendőrséget a törvénytelenségek üldözésére használták volna fel, sok esetben törvénytelenségek elkövetésére, törvénytelenségek megvédésére használták fel.

Óriási zaj a jobboldalon. Percekig tart a lárma.

Peyer Károly (a szélső jobboldal felé): Benne van a közigazgatási bíróság ítéleteiben mindez.

Kell-e furakodni?

Mojzes János: Marton Béla, a NEP volt főtitkára különböző színű bizalmas utasításaiban azt írta az élharcosoknak, hogy mindenhová be kell furakodniok.

Marton Béla: Nem igaz!

Dinnyés Lajos: Olvastuk a bizalmas utasítást.

Marton Béla: A sajtóból olvasták.

Dinnyés Lajos: A kezemben volt, láttam. (Nagy zaj.)

Mojzes János: Belevitték a pártpolitikát az egyes társadalmi intézményekbe is. Marton Béla és környezete hirdette a totalitás elvét.

Mocsáry Dániel: Senki sem hirdette.

Dinnyés Lajos: Letagadják!

Mojzes János: Hirdették a führer-elv jogosultságát. (Tiltakozó közbekiáltások a szélsőjobboldalról.)

Dinnyés Lajos: Már szégyenlik? Aki hirdette, az senki volt?

Marton díszőrsége

Mojzes János: Mióta Darányi Marton Bélát felmentette a NEP főtitkárságától, azóta feltűnően szervezkedik az ország egyes részein a MOVE. A jegyzők agyon gyötrik a lakosságot a MOVE-ba való belépéssel. Üldözik azokat, akik nem akarnak ennek az alakulatnak a tagjai lenni. (Nagy zaj.) Ki ellen, mi ellen szervezkednek az urak! Az ősszel Baján járt Marton Béla. Rendes puskával felszerelt MOVE-őrség strázsált neki.

Dinnyés Lajos: Őrszemek álltak Baján a szálloda előtt.

Olyan nagy a zaj, hogy csak mondatfoszlányokat hallani.

Mojzes János: A közvéleménynek van köze ahhoz, hogy amikor úgylátszik egy gyékényen árulnak a MOVE és a nyilaskeresztesek, amikor nem tudhatjuk, hogy a MOVE tagjai nem állnak-e majd a nyilasok élére…

További szavai elvesznek a kitörő nagy zajban.

Dulin Jenő: A MOVE ne politizáljon, legyen hazafias egyesület.

Haám Artúr: A keresztény alakulatokat ki kell irtani, ugye!

Az elnök hoszasan csenget, csak nehezen tudja helyreállítani a rendet.

Mojzes János: Fontos volna annak a kérdésnek a tisztázása: kinek a megbízásából szervezik a köztisztviselők a MOVE-t?

Darányi Kálmán miniszterelnök általános figyelem és csend közepette áll fel helyéről. Kijelenti, hogy Szeder János ugyancsak interpellációt jegyzett be a MOVE-ről, majd Szeder interpellációja után adja meg a választ mindkét MOVE-interpellációra.

Horváth Ferenc a pénzügyminiszterhez interpellál az egyszobakonyhás lakások adómentességének kiterjesztéséről.

Takács Ferenc ugyancsak a pénzügyminisztert interpellálta a lisztforgalmi adó eltörléséről és a malom ellenőrök tevékenységéről. Kétezer malomellenőr ellenőrzi a lisztforgalmi adót. A büntetésekből százalékot kapnak és ez ambíciójukat nagyon megnöveli. Az ellenőrök mindenkiben csalót látnak. Ne úgy támogassák a mezőgazdaságot, hogy a legnyomorultabb kis egzisztenciákkal fizettessék meg azt a támogatást, ami voltaképpen nem is a szegény mezőgazdasági munkásoknak, hanem a nagybirtoknak jut.

Fábián segélyt kér a papoknak és tanítóknak

Fábián Béla a családos papok államsegélye és a tanítók elhelyezése tárgyában interpellálta a kultuszminisztert. Felhívta a kormányzat figyelmét azoknak a gazdasági helyzetére, akiknek feladata a lelkek ápolása. Az állástalanok száma egyre szaporodik. Mi értelme van annak, hogy évenkint ezerrel szaporodjék az állástalan tanítók és tanítónők száma.

— A lelkészek nem tudják gyerekeiket rendesen neveltetni, még úgy sem, ahogy a szegényebb gazdák neveltetik. Kérem a miniszter urat, adjon megnyugtató választ ezekre a kérdésekre.

Hóman: „Nem lesz többé állástalan tanító Magyarországon“

Hóman Bálint kultuszminiszter nagy figyelem közepette válaszolt Fábián Béla interpellációjára.

— Tisztában vagyok a falusi lelkészek gazdasági helyzetének nehézségeivel. Az a falusi lelkész, aki a maga egyházközségében nem kap elég illetményt, állami juttatást is élvez. Ezt az úgynevezett állami kiegészítést az 1898—1899-i törvény 1600 koronában állapította meg. Ezt mi teljesen valorizáltuk, szóval ugyanezt kapják kiegészítésképpen a protestáns lelkészek, mint amit békeidőben. 1913-ban még egy nyugtatást szavaztak meg a lelkészeknek, a korpótlékot, ami körülbelül 1200—1400 koronát tett ki. Ezt a korpótlékot sajnos a pénzügyi helyzet nem engedte teljesen valorizáltatni, úgyhogy csak 49%-át valorizálták.

A lelkészek családi pótlékot ugyanannyit kapnak, mint amenyit az állami tisztviselők. Sajnos, én is tudom, hogy ez nem elég, de egy jelentős gazdasági javulás esetén emelni lehet a pótlékot az állami tisztviselőkével együtt. Mindenesetre bejelentem, hogy a pénzügyminiszterrel már érintkezésbe léptem, a protestáns lelkészek anyagi helyzetének javítása érdekében.

— Természetesen ez csak a pénzügyi lehetőségek szabályai és korlátai között lehetséges. A rossz gazdasági helyzet az oka annak, hogy a lelkészek a falu szegényei közé tartoznak.

— Viszonylag a tanítók jobb helyzetben vannak. Viszont a tanítók állami ellátás alá tartoznak, nem úgy mint a lelkészek, akikről való gondoskodás nem egészen az állam hivatalos kötelességei közé tartozik, hanem az egyházközség kötelessége.

— Az állástalan tanítók helyzetének javítása érdekében állandó intézkedések történtek. Ha a pénzügyi programba be tudom illeszteni, kijelenthetem: nem lesz többé állástalan tanító Magyarországon. Most azért nevelünk tanítókat, hogy az iskolákat szaporíthassuk majd és oda a tanítókat elhelyezhessük.

A tanítónők sorsa

— A tanítónők elhelyezéséről nem tudok megnyugtató választ adni. Évtizedekig nem tudunk róluk gondoskodni. Ezzel kapcsolatban azonban bejelenthetem, hogy az új leányiskolatípus alapításáról folynak a tárgyalások. Amíg ez meg nem alakul, addig a tanítónők valamilyen más úton próbáljanak elhelyezkedni, más állást kapni, esetleg férjhezmenni.

Fábián Béla: Tudomásul veszem a miniszter úr válaszát, de abban az esetben, ha tudja, hogy az állástalan tanítónők nem fognak állást kapni, akkor miért nem akadályozza meg azt, hogy a tanítónőképzők ontsák a tanítónőket?

Hóman kultuszminiszter: Ezt akarom elérni az új leányiskola típussal.

Mi lesz a kubikosokkal

Andaházy Kasnya Béla mondotta el ezután interpellációját. Trianon előtt csak az Alföldön volt kubikos. Ezekből jó szakmunkások fejlődtek, Európa minden részébe hívták őket ahol vasút-, híd- vagy gátépítés volt. Nevet szerzett magának a magyar kubikos. Trianon után a munkaterületek összezsugorodtak és amíg Trianon előtt egészen új falvak keletkeztek abból a pénzből, amit a kubikosok külfödről hazahoztak, addig a trianoni béke után a kubikosok helyzete egyre rosszabbodott. Negyvenezer kubikos van, akivel szemben nem történt semmi intézkedés, csak 1926-ban, amikor a földmívelésügyi miniszter egymillió pengőt juttatott a földmunkások szervezetének, amit az OKH használt fel.

Farkas István: A bürokrácia megette, élharcosok, az igazgatók!

Buchinger Manó: Ötmillió ember éhezik.

Andaházy Kasnya Béla: Arra kérem a miniszter urat, állapítsa meg a minimális munkabért.

Vasúti kedvezményt kért a kubikosok számára.

Bornemisza Géza iparügyi miniszter a miniszterelnök és a pénzügyminiszter megbízásából válaszolt Andaházy Kasnya interpellációjára.

— A világháború előtt — mondotta — kubikosaink a határokon túl is találtak munkaalkalmat. Az összeomlás óta ez a lehetőség megszűnt.

A kormányzat az elmúlt évben egymillió munkanapot tudott biztosítani, ez év tavaszára már 689.000 munkanap van biztosítva. Az új repülőtér építése, a csepeli kikötő munkálatai és egyéb munkák állnak rendelkezésre.

— A munkabérek nem túlságosan nagyok, de az útügyi munkálatoknál már számottevő emelkedést látunk. A kubikos-keresetek minimalizálása csak akkor történhetik meg, ha a kubikos-munka bizonyos iparághoz csatlakozik. Ez esetben a minimalizálásnak semmi akadálya sincs. Az inségmunkának tényleg megvolt az a hátránya, hogy az egyes vidékeken lenyomta a munkabéreket. Ezen azonban tudunk segíteni. Eddig 1000 községben történt meg a munkabérek megállapítása. A miniszterelnök utasította a gazdasági felügyelőket, hogy a munkabér kérdését állandóan tartsák szem előtt. Szükséges, hogy a kubikosoknak munkaalkalmat adjunk. A közszállításoknál a legszigorúbban ellenőrizzük a munkabérek betartását.

Andaházi Kasnya Béla viszonválasza után a Ház a miniszter válaszát tudomásul vette.

Némethy Vilmos első interpellációját a földmívelésügyi miniszterhez intézte az erdők által beárnyékolt kisgazdabirtokok kártalanítása tárgyában.

Marschall Ferenc földmívelésügyi államtitkár válaszában kijelentette, hogy méltányolja azokat a szociális szempontokat, amelyeket Némethy említett. Az erdőigazgatóságok segítségével közbenjárt a földmívelésügyi kormány, hogy az érdekeltek között megfelelő barátságos megegyezést hozzon létre.

A Ház a választ tudomásul vette.

Némethy Vilmos második interpellációját a belügyminiszterhez intézte a határmenti községek éjjeliőr-szolgálati visszásságai miatt.

Mikecz Ödön belügyi államtitkár válaszolt, az interpellációra és a választ Némethy Vilmos felszólalása után a Ház tudomásul vette.

Lázár Imre interpellált a földmunkások vasúti menetdíjkedvezményének ügyében. — Andaházi már kimerítette ezt a kérdést, — mondotta — csak azt kérdezi, mi az oka annak, hogy 200.000 földmunkás van és csak azok kapnak vasúti kedvezményt, akik szövetkezetben vannak.

Bornemisza Géza iparügyi miniszter válaszolt Lázár Imrének:

— Tévedésben van a képviselő úr a kedvezmények ügyében, mert nem feltétele a kedvezménynek, hogy földmunkás a szövetkezet tagja legyen. Ha öt földmunkás egy helyről egy helyre utazik munkáért, hatósági igazolvány alapján feltétlenül megilleti a félár.

Lázár Imre tudomásul vette a miniszter válaszát.

„Egyes rendőrhatóságok hatalmi túlkapásai“

Propper Sándor viharokkal fűszerezett éles interpellációja következett egyes rendőrhatóságok és rendőri közegek hatalmi túlkapásairól.

— Konkrét eset kapcsán kell foglalkoznom rendőri túlbuzgóságokkal. — kezdte Propper Sándor. — Sajnálattal állapítom meg, hogy a Darányikormány alatt még rosszabb lett ebből a szempontból a helyzet.

— Nem hiszem, hogy a miniszterelnök intenciója lenne ez. Éppen ezért tartom meg interpellációmat. Nagyon szükségesnek tartanám: állítsák vissza a békebeli állapotokat rendőri szempontból. Jogi anarchiába süllyedtünk.

— A kevés szabadságjogoknak is már csak a foszlányai maradtak meg. Néhány rendőrtiszt van, aki saját érzelmei szerint jár el, nem pedig a törvény szerint. A képviselő korlátozva van működésében. Például nem engedik meg, hogy a Vigadóban tartsunk gyűlést, azt mondják, hogy jó nekünk a Tattersall is. A munkásságot nem lehet a cigánysorba utalni.

Festetics Domonkos: Ugyan kérem, ki törődik ezzel?

Propper Sándor: A nyilaskeresztesek mehetnek akárhová.

Propper Sándor: Most áttérek interpellációm tulajdonképpeni tárgyára. Vasárnap Újpesten beszámoló gyűlést tartottam. Ott volt 200 hallgató, öt képviselő, 40 rendőr, egy rendőrautó.

Tank, sarló, macesz

Mocsáry Dániel: És két tank!

Kéthly Anna: Majdnem igaza van.

Propper Sándor: Félórát beszéltem, utánam Peyer Károly beszélt, aki rámutatott a választójog lehetetlenségeire.

Festetics Domokos: Sarló és kalapáccsal.

Györki Imre: Noná, macesszal!

Propper Sándor: Peyer Károly ezt a kifejezést használta: politikai gólya. A rendőrtiszteknek, úgylátszik, nem tetszett ez a kifejezés, talán valamelyik barátjára értette és megvonta a szót Peyer országgyűlési képviselőtől. Nem tudunk már mit csinálni. Amíg a nyilasok szabadon rágalmaznak, gyanúsítják az embert…

Óriási vihar tört ki erre a kisgazdapárton.

Dulin Jenő: Gyanúsítanak, rágalmaznak.

Propper Sándor: A nyilasok kijelentették, hogy az egész kisgazdapártot, szociáldemokrata pártot, liberalisokat, mindenkit, aki a baloldalon van, egy zsákba kellene varrni és a Dunába dobni.

„Csirkefogók, disznók!“

Rakovszky Tibor: Csirkefogók! Disznók! Arcátlan gyanusítók! Eckhardtra azt mondották, hogy 50.000 pengőt kapott a kartelektől! (Felmutatja az aktatáskát.) Itt van benne a levél. Majd elintézzük mi ezeket.

Óriási vihar az ellenzéken.

Mojzes János: A MOVE-barátság. A MOVE társai a nyilasok.

Farkas István felhevülten kiált Szabó István felé:

— Maga a barátja a rendőrtisztnek. Mi már tudjuk. Politikai gólya!

Propper Sándor: A rendőrhatóságot köti a törvény, köteles a törvénynek engedelmeskedni, nem pedig a saját érzelmei szerint eljárni. Kérem a belügyminiszter urat, adjon megnyugtató feleletet.

Darányi: „Ha tudomásomra jutna, megtorolnám“

Darányi Kálmán miniszterelnök mint belügyminiszter nyomban válaszol az interpellációra.

— Nincs tudomásom arról, hogy egyes rendőrhatóságok, illetve rendőrtisztek pártszempontok szerint járnának el a népgyűléseken. Ha ilyen eset tudomásomra jutna, azt megtorolnám. A szociáldemokrata párt újpesti gyűléseinek részleteit nem ismertem, ezért beszereztem az adatokat.

— Csóka rendőrkapitány megvonta a szót Peyer Károlytól, később pedig feloszlatta a népgyűlést. Ennek az volt az előzménye, hogy Peyer beszédében többek között azt mondotta, hogy a szociáldemokratáknak háromszor annyi kell egy mandátumhoz, mint egy NEP-párti hólyagnak.

— Áhá! Áhá! — hangzik kórusban a jobboldalon.

Óriási zaj támad a jobboldalon, a baloldalról Horváth Zoltán hangja süvít ki:

— Kenyeres-Kaufmann talán nem volt hólyag?

Darányi Kálmán: A rendőrkapitány felkérte a gyűlés elnökét, hogy figyelmeztesse Peyert, hogy ilyen kifejezéseket ne használjon. Az elnök szabályszerűen figyelmeztette is Peyert, hogy tartózkodjék ilyen kifejezésektől, mire Peyer a hatósági biztos felé fordulva megismételte előbbi kifejezését és azt mondotta: »Igenis állítom, hogy mégnagyobb hólyag!«

A jobboldalon tomboló lárma tör ki.

— Nohát! Nohát! — kiáltozzák a szélsőjobboldali képviselők.

Percekig tartó óriási lárma után a miniszterelnök végre ismét szóhoz jutott.

— Peyer Károly a szó megvonásának nem engedelmeskedett, tovább beszélt, mire a hatósági biztos a gyűlést feloszlatta.

Ismét nagynehezen áll helyre a nyugalom az ülésteremben és ekkor Darányi miniszterelnök folytatja:

— Hajlandó vagyok intézkedni, hogy hasonló dolgok ne fordulhassanak elő. Erre már meg is adtam a választ beszédem elején. Hogy utasítást adjak, hogy olyan rendőrkapitányokat küldjenek ki, akik megőrzik pártatlanságukat, ezt feleslegesnek tartom, mert a rendőrtiszteknek kötelességük tudni, hogy miképpen kell eljárniok. (Éljenzés jobbról.) Újabb utasítást éppen ezért nem szándékozom kiadni. Ha mulasztás terhelne valamely rendőrtisztviselőt, az ellen mindig hajlandó leszek eljárni. (Taps a jobboldalon.)

Propper Sándor viszonválaszában a miniszterelnök válaszának első részét tudomásul veszi. A miniszterelnök — mondotta — »a hólyaggal« nem mondott újat. (Harsogó derültség a jobboldalon.) Ezt a kifejezést Peyer Károly nem ismételte meg. Ha a jelentésébe Csóka rendőrkapitány mégis beírta, akkor nem írt igazat.

Ekkor ismét nagy zaj tör ki. A jobboldalról gúnyosan kiáltoznak a szociáldemokraták felé:

— Csak önök írnak igazat.

Propper Sándor: Nem az első eset Csóka részéről. Csóka már számtalan esetben élt vissza a rábízott hatalommal.

Óriási zaj támad, az elnök percekig csenget.

Végül Propper kijelentette, hogy a válaszának második részét nem veszi tudomásul.

A Ház a választ tudomásul vette.

Szeder a MOVE védelmében

Szeder János interpellált ezután a belügyminiszterhez a MOVE-t ért gyanusítgatások és vádaskodások tárgyában. (Beszédét három miniszter, Darányi, Bornemisza és Hómon figyelte a teremben. Bethlen István is bent tartózkodott, a karzatokon nagy tömeg zsúfolódott össze.)

Szeder János: A MOVE elleni gyanusítgatások és vádaskodások komoly kárt okoznak. Addig beszélik a leányzóról, hogy nem ártatlan, míg mindenki elhiszi róla, hogy valami defektusa van. Mojzes János interpellációja tücsköt-bogarat hordott össze.

— Tudjuk, hogy nincs bizalmas utasítás a MOVE szervezeteihez. Miért nem mutat be ezekből csak egyet is Mojzes? A MOVE-t régebben osztották be hét kerületbe, még Bajcsy-Zsilinszky elnöksége idején. A MOVE nem érdemli meg ezeket a támadásokat, legkevésbé a kisgazdapárt részéről.

A MOVE teljesítette kötelességét, hősiesen küzdött a szabadkőművesség ellen.

Fábián Béla: Nagy hősiesség!

Szeder János: A marseillesi királygyilkosság alkalmával a MOVE védte meg a társadalmat a gyanúsításoktól. Mojzes János nem tett jót a nemzeti gondolatnak evvel az interpellációjával. Csak azért maradt meg a MOVE a háború után gombamódra szaporodó pártok között, mert a pártpolitikát kizárta. (Helyeslés a kormánypárton.) Nem lehet politizálni a MOVE-ban.

— A MOVE-ban a politikai pártok legszélsőségesebb ellentétei találkoznak.

Szociáldemokratapárti igazolványnyal rendelkező tagjai isvannak a MOVE-nak. Szemünkre vetik, hogy a MOVE-ban közigazgatási tisztviselők tevékenykednek. Mutasson Mojzes olyan nemzeti alapon álló egyesületet, ahol nincsenek közigazgatási tisztviselők.

Politika és tánciskola

— Voltak is, vannak is politikai jellegű összejövetelek a MOVE-ban.

Nagy vihar tör ki az ellenzéken.

— Na látja, miért nem monda ezt rögtön? — kiáltották.

Felkiáltások a kormánypárton: Tánciskola is volt.

Dinnyés Lajos: Ott táncoltatták Kozmát is. (Nagy derültség.)

Szeder János: A MOVE székházában különböző politikai gyűlések is voltak. Eckhardt is gyűlésezett, Ernszt is.

— Jöhetnek olyan idők, mint 1918-ban. A MOVE-t pártpolitikától mentes munkájában részesítsék védelemben. (Taps a jobboldalon.)

A miniszterelnök válasza

Most Darányi Kálmán miniszterelnök emelkedik szólásra, hogy válaszoljon Mojzes János és Szeder János MOVE-interpellációjára. Azzal kezdi, hogy a két interpelláció különböző szempontból bírálta a MOVE tevékenységét, de mindketten egyetértenek abban hogy a MOVE-ra szükség van. A MOVE hazafias tevékenységet fejt ki. (Úgyvan! a jobboldalon.)

Mojzes János: Csak Marton Bélára nincs ott semmi szükség!

Darányi Kálmán miniszterelnök: Szükség van arra, hogy a nemzeti társadalom hazafias alapon megszerveztessék. Éppen ezért nem tennék kifogást az ellen, hogy a MOVE szervezi a társadalmat. Ezt szívesen látom. (Nagy taps a túloldalon.) Olyan egyesületek, amelyek nem politikai testületek, politikai tevékenységet természetesen nem fejthetnek ki.

Most az ellenzék helyesel és tapsol, aztán a jobboldal is átveszi, az is tapsol, a leghevesebben Marton Béla.

Darányi Kálmán miniszterelnök: Nekem, aki felelős állásban vagyok és ezidő szerint a belügyminiszteri teendőket is ellátom, kötelességem bármely egyesület működését felülvizsgálni és a törvényes intézkedéseket megtenni.

Mojzes János képviselő úr szerint vannak olyan tünetek, amelyek azt mutatják, hogy a MOVE politikai tevékenységet fejt ki. Szeder János képviselő úr ezt tagadja. Sajnálom, Mojzes János képviselő úr felszólalásában semmi olyan konkrétumot nem találok …

Felkiáltások a szélsőjobboldalról: Ez az igazság!

Darányi Kálmán miniszterelnök: … amely miatt állást kellene foglalnom. A képviselő úr hivatkozott arra, hogy közigazgatási tisztviselők is résztvesznek a MOVE szervezkedésében. Megemlítette, hogy ilyesmi előfordult Bács-Bodrog megyében. Megkérdezte, adott-e a kormány utasítást arra hogy közigazgatási tisztviselők résztvegyenek a MOVE szervezkedésében! Határozottan ki kell jelentenem, hogy ilyen utasítást nem adott a kormány. Illegitim utasításról sincs szó. Sajnos, ezek után nem vagyok abban a helyzetben, hogy több szót vesztegessek erre.

A közigazgatási tisztviselők, mint ilyenek, nem lehetnek a MOVE tagjai, de minden magyar állampolgárt, így minden magyar közigazgatási tisztviselőt is megillet az a jog, hogy az egyesület tagja lehessen. Csak az a kérdés, hogy összekeverik-e a MOVE-tagságot a párttagsággal? Ha ilyen eset fordulna elő megvizsgálom, ha mulasztás vagy szabálytalanság történik, eljárok. (Helyeslés a jobboldalon.)

— Mojzes képviselőtársam arról is szólt, hogy egyes hatóságok és közegek pártpolitikai magatartást tanúsítanak. Ha erre vonatkozó gyanúi alaposak, akkor kérem azokat elém terjeszteni, de ha nem, akkor az ilyen gyanúsítást a leghatározottabban visszautasítom. (Taps a jobboldalon.) Vannak alakulatok, amelyeknek megvannak a maguk törvényes kötelességeik.

— A kötelességük közé tartozik, hogy politikával nem foglalkozhatnak. Amennyiben bármely közeg részéről ilyen tekintetben mulasztás, vagy hiba követtetnék el, azonnal és a legszigorúbban meg fogom azt torolni. (Taps és helyeslés a Ház minden oldalán.) Kérem válaszomnak mindkét képviselőúr által leendő tudomásulvételét.

A miniszterelnök nagy taps közben ül le.

Mojzes fülsiketítő zajban újra beszél

A jobboldalon nagy mozgás támad, amikor szólásra emelkedik Mojzes János, hogy viszonválaszát elmondja.

— A MOVE-nak egyik ülésén sem vettem részt — kezdi felszólalását. — Ki kell jelentenem, hogy a MOVE-ban titkos célt szolgáló szervezkedések …

Idáig jutott Mojzes beszédében, amikor a jobboldalon fülsiketítő lárma tört ki. Olyan hangzavar keletkezett, amilyenre még nem igen volt példa ebben az ülésszakban.

— Honnan veszi ezeket? — süvít Balogh Gábor hangja.

— Bizonyítani! Bizonyítani! — kiáltják kórusban a jobboldalról. Ne gyanúsítson!

Az elnök hosszasan csenget, de csak nagynehezen tudja helyreállítani a nyugalmat.

Mojzes János: A MOVE-ban a szervezkedés nagyobb arányokban akkor kezdődött, amikor Marton Béla megszűnt a NEP országos főtitkára lenni.

Óriási zaj minden oldalon.

Marton Béla átkiált a baloldalra: Azóta több ráérő időm volt.

Mojzes János: A MOVE-ban állítólag nem foglalkoznak politikai kérdésekkel. Hát íme itt a bizonyíték. Mester Kálmán OTI tisztviselő a NEP bajai lapjában cikket írt, amely szerint az alkotmányvédőket ki kell irtani.

Egyre fokozódó viharos lárma tör ki a Ház minden oldalán. Az elnök már egyre nehezebben tud csendet teremteni.

Göbbels könyve a MOVE-ban

Mojzes János kénytelen fokról-fokra emelni a hangját.

— Sárospatakról itt van egy levél. Emléklapos főhadnagy, vitéz írta. Eszerint a lövészparancsnok előírása szerint minden csütörtökön összejövetelek vannak, amelyeken sorozatos előadásokat tartanak. A sport mellett — írja a főhadnagy — nagy szerep jut a politikának. (Viharos ellentmondások a jobboldalról.) Göbbels könyve nyomán a nemzetiszocializmusról tartanak előadásokat.

Erre példátlan vihar tör ki. A baloldali képviselők a padokat verik, a jobboldalon egyesek felemelkednek a helyükről, úgy kiáltoznak át. A hangzavarban elvesznek az egyes mondatok. Mojzes János nem tudja folytatni beszédét. Az elnök hiába rázza a csengőt, felborul minden rend.

Dulin Jenő hangja átsüvít a lármán: »Mi köze Göbbelsnek a MOVE- hoz?«

Lopott pénzek?

Rassay Károly: Sajtójukra lopott pénzeket használtak fel.

A miniszterelnök mögött ülő Tahy László miniszterelnökségi államtitkár félig felemelkedik helyéről és kipirultan kiáltja Rassay Károly felé:

— Lopott pénzekről tetszett beszélni!

Tomboló lárma a Ház minden oldalán.

Rassay Károly szintén felemelkedik félig a helyéről és úgy kiáltja vissza:

— Igenis, az adófizetők pénzéből… —többet nem lehet érteni, mit mond.

Tahy László államtitkár: Nem így van! Nem így van!

Rassay Károly: Nem voltak megszavazott pénzek, amelyeket elvettek. (Óriási zaj.)

Peyer Károly: A fővárostól kierőszakolt pénzek is megszavazott pénzek?

Tahy László államtitkár: Csak megszavazott pénzeket használtak fel.

Nagy nehezen lecsillapodik a vihar. Mojzes János folytatja beszédét. Marton Bélához közelálló lapból idéz beszédeket. Marton Béla a MOVE egyes ülésein a hozzá közelálló lap tudósítása szerint a vagyon és jövedelem megoszlásáról beszélt, a liberalizmus és a destrukció elleni harcra hívta fel a tagokat. Ezek is politikai kérdések (Zaj.)

Mojzes Jánost azonban nem zavarja a vihar és rendületlenül folytatja:

— A MOVE egyik alelnöke, Endre László, a legutóbbi választáson Grigert faja árulójának nevezte. A MOVE-közlönyből nem akarok részleteket olvasni, mert az az egész Ház nevetésébe fulladna. Arról írnak, hogy a Népszövetség bolsevizálódik és a Szovjet 300 millió bolseviket akar mozgósítani, hogy ezekkel kiírtsa Európát, úgy mint a poloskát a vénasszony az ágyból, (Óriási derültség a Ház minden oldalán.)

Dulin Jenő: Göbbels! Göbbels!

Nem tartják be a törvényt

Mojzes János: A MOVE-re szükség van, de arra is, hogy a MOVE-t függetlenítsük a pártpolitikától és a pártpolitikusoktól. (Nagy zaj a jobboldalon.)

— Olyan egyének szervezik a MOVE-t, akik eddigi magatartásukkal bebizonyították, hogy nem tartják be a törvényes intézkedéseket. (Óriási zaj a jobboldalon.) Ezt megállapította Kozma volt belügyminiszter úr, aki szerint Marton Béla pártpolitikát vitt a közigazgatásba és egyéb intézményekbe, amelyeknek pedig a pártpolitikához semmi közük nincs.

Marton Béla ekkor magából kikelve, kezéből tölcsért formálva a szája előtt, harsogva kiáltja: Nem igaz! Akárki állítja ezt, hazudik!…

Tomboló lárma követte ezt a kijelentést.

Mojzes János: Intézze ezt el Kozma volt belügyminiszter úrral. Kozma tiltakozott az ellen, hogy a MOVE elnöke beleavatkozzék a közigazgatásba és utasítást adjon főispánoknak és főszolgabíráknak. Mi kifogásoljuk, hogy a MOVE élén olyan egyének álljanak…

Tovább nem folytathatta, mert a nagy zaj elnyelte szavait.

Mojzes János: A MOVE élén nem állhat pártpolitikus, különösen olyan nem állhat, aki ellentétben áll az állam jelenlegi törvényes rendjével. Különösen, aki a nyilasokkal kokettál. A miniszterelnök úr is elítélte a nyilaskereszteseket. A MOVE élén olyan egyének állanak, akik alkotmányellenes mozgalmakkal rokonszenveznek. Amíg Marton a MOVE élén áll, pártom kénytelen lesz harcolni a MOVE ellen. Nem tudjuk, hogy azokat a lövészeket, akiket a MOVE felszerelt, milyen célra és kik ellen fogják felhasználni. (Óriási zaj.)

Hertelendy Miklós: A haza védelmére.

Mojzes János: Erről nem vagyunk meggyőződve. Közigazgatási alkalmazottakat bűncselekmények elkövetésére használnak fel. (Egyre fokozódó lárma.) Kezemben van három, vádirat …

Mojzes János a vádiratokat lobogtatja a kezében, azonban kigyullad a klotür lámpa és az elnök rászól Mojzesre, hogy tovább nem beszélhet. A tomboló lármában Mojzes még néhányszót akar szólni, a jobboldalon azonban túlharsogják.

— Elég volt! Elég volt!

Mojzes János: Több érdekes dolgot akartam még mondani, dehát időm már nem futja. A miniszterelnök úr válaszát tudomásul veszem.

A cserkész és a lövész

Szeder János állt fel ezután szólásra. Első mondata így hangzik: Ami a cserkész szövetségben a cserkész, az a MOVE-ban a lövész.

A baloldalon nagy derültség támadt erre a kijelentésre.

— A MOVE országos elnöke kijelentette, hogy a MOVE-ban politika nincs. Ne tévessze meg a nemzetpolitika a baloldalt, ne nevezzük ezt pártpolitikának.

Mojzes János: A maguk nemzetpolitikája pártpolitika.

Szeder János: A nemzetpolitikával foglalkozni kell. A kisgazdapárt lándzsát tör a diktatúra ellen. Akkor miért kéri a belügyminisztert, hogy nevezzen ki a MOVE élére más elnököt? Miért kéri a kormányzatot, hogy szóljon bele egy teljesen független testület működésébe. Nem törődünk azzal, hogy magok mit beszélnek, nem törődünk a maguk indítványával, hogy ki legyen az elnök. (Zaj.)

Mojzes János: Mindenki lehet elnök, csak Marton nem, aki már a NEP-ben is kompromittálva van.

Szeder János: Nem lehet ráerőszakolni a MOVE-re a független kisgazdapárt kívánságait.

Mojzes János: Nekünk is lesznek majd lövészeink. A választás során csendőröket hoztak ellenem. Ezentúl lövészeket fognak hozni. A törvénytiszteletből levizsgáztak a MOVE vezetői.

Szeder János tudomásul veszi a miniszterelnök válaszát.

A Ház ugyancsak tudomásul veszi és ezzel véget ér az ülés. (Éber Antal ugyanis törölte interpellációját.)

A Ház legközelebbi ülése holnap, napirenden az ajánlási reformról szóló javaslat folytatólagos tárgyalásával.