Élet és Irodalom,
LXVI. évfolyam, 15. szám, 2022. április 14.
KOVÁCS ZOLTÁN
Ha bekövetkezne az a nem várt és föltétlenül sajnálatos eset, hogy vén fejemmel bevinnének katonának, akkor bevetés előtt egyetlen kérésem lenne a Teremtőhöz: ne Orbán Viktor nyisson a védelmemben fedezőtüzet. Ne benne kelljen bíznom, hogy átérek a túlsó oldalra, mert többnyire nem tartja be a megállapodásokat. Olykor keveri a szövetségest az ellenséggel, az agresszort a megtámadottal, a szegényt a gazdaggal, továbbá a szezont a fazonnal. Így van ezzel az élet minden zugában, ez történik, ha belpolitizál, ha a múltról beszél, oroszok dicsőséges kizavarásáról, oroszok távoltartásáról, bármiről: soha egyetlen egyértelmű mondatot nem ejtett ki a száján, vagy ha igen, később az ellenkezőjét mondta. Itt van legújabban ez a „nem rubelben fizetünk, csak mégis rubelben fizetünk”-féle orbáni kupeckedés. Vlagyimir Putyin rendeletben írta elő, hogy az Oroszországgal „barátságtalan” államok rubelben fizessenek a gázért, másként Moszkva elzárja a gázcsapot. Az Európai Unió nem hozott olyan szankciót, amely kimondottan tiltaná az orosz energiaszámla rubelben történő kiegyenlítését, bár április elején a tagállamok nagyköveteinek brüsszeli ülésén felmerült a téma. A diplomaták tanácskozásán sem született közös álláspont, de a többség egyetértett a bizottsági állásponttal, hogy az ötletet el kell utasítani, és ezt Magyarország sem ellenezte, csak óvatos megközelítést javasolt.
Mi történt utána? Szijjártó Péter az EU külügyminisztereinek néhány nappal későbbi ülésén újságíróknak azt mondta, Magyarország megtalálta a módját annak, hogy a rubelben való fizetéssel ne sértsen semmilyen szankciós intézkedést: az MVM leányvállalata, a CEEnergy két számlát fog nyitni a Gazprombanknál, egy euró- és egy rubelszámlát. Magyarország euróban fizet a Gazprombanknak, amely ezt átváltja rubelre, és átutalja a Gazprom leányvállalatának, a Gazprom Exportnak. A fenti megoldással tehát egyszerre lehet kipipálni kommunikációs szinten azt, hogy végső soron rubelben fizetünk az oroszoknak, és közben azt is, hogy valójában semmi sem változik, mert az eredeti szerződésnek megfelelően euróban indítjuk a kifizetéseket.
A magyar politikai kultúrában, mint látható, ilyen rövid az út az „óvatos megközelítéstől” a készségességig. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke erre néhány nappal később az amerikai CNN televíziónak adott interjújában úgy nyilatkozott, hogy az euró rubelre való átváltása, majd az orosz gázszámla rubelben történő kifizetése az európai szankciók kijátszása lenne. A politikus szerint Brüsszel már tárgyalásokat folytat erről Budapesttel. Nyilvánvaló, hogy a rubelben történő fizetés bármilyen formája tompítaná az orosz devizatartalékokra gyakorolt korlátozások hatását, és fellendítené a rubel árfolyamát, amelyet csak a szankciókkal sújtott központi bankon keresztül lehetne beszerezni. Bas van Geffen, a Rabobank vezető makrogazdasági elemzője a Financial Times című brit lapnak azt mondta, hogy a Nyugat ezzel kijátszaná a saját szankcióit. Az elemző kicsit kegyes volt, amikor úgy fogalmazott: a Nyugat játszaná ki saját szankcióit, mert hiszen ez esetben név szerint Orbán óhajtja kijátszani.
A háború kezdetekor általános vélemény szerint Orbán számára véget ért a saját maga által pávatáncnak nevezett, amúgy tartalmát tekintve szimpla köpönyegforgatás, mondván, a háború kegyetlen, és nem tűri az összevissza beszédet. Be kell látni, ez a feltevés Orbán esetében tévedés volt: ő folytatja a jellemtelen kétkulacsosságot, amit mindig is művelt. Súlytalan médiaprodukciók: telefon Moszkvából Jens Stoltenbergnek, Pestről Zelenszkijnek, akárhonnan Putyinnak. Megüzente, hogy Magyarország békét akar. Kilátogat a határra, nézi a segélyakciókat, és megállapítja: a magyar jó nép. Ugyanez a jó nép öt-hat éve el volt tiltva, és nem segíthette a délről jövő arab menekülteket, javaslom, ne feszegessük, miért, mert egy rossz ember beteges gondolatvilága rajzolódik ki.
És akkor a kulcsmondat: ne mi fizessük meg a háború árát! Mondja az a kormányfő, akinek tizenkét éve volt az orosz energiafüggőség enyhítésére, és aki többek között azzal nyert választást, hogy megígérte: hatékony lépéseket tesz majd ennek az energiaügyi függésnek a felszámolásáért. A továbbiakban aztán először vonakodott elfogadni az orosz földgázt kiváltó, Azerbajdzsánból érkező gázprogramot, majd megkötötte a kormány a Paks 2. megépítéséről szóló szerződést. Momentán a rubellel buherál.