Élet és Irodalom,

LXVIII. évfolyam, 33. szám, 2024. augusztus 16.

KOVÁCS ZOLTÁN

A tízes évek elején csaknem minden televíziós vitaműsor azzal zárult, hogy valamelyik Fidesz-szimpatizáns szaktárs keményen az asztalra koppintott, és azt mondta, „mert ez annak az eredménye, hogy az elmúlt nyolc évben a Gyurcsány-kormány nem törődött ezzel, azzal meg amazzal”. Ami épp szóba került: a közlekedés, az egészségügy, az oktatás, a szociális ágazat és a többi. Nem felmentve Gyurcsányt, tény, hogy összesen két ciklusban öt évet kormányozott, és mint felelős miniszterelnöknek nyilván neki van a legtöbb köze, mi is történt ebben az időszakban. A leggyakoribb válasz az volt, hogy ezek ciklusokon átívelő folyamatok, megoldás nincs négy év alatt. Ezt az akkor ellenzéki pártok nyilván nem fogadták el, mondván, négy év alatt is sokat lehet tenni.

Hát még tizennégy év alatt! Mi történt a Fidesz– KDNP-kormány tizennégy éve alatt például az egészségügyben? Nyilván felújítottak néhány kórházat, de a várólisták nem rövidültek, hanem hosszabbodtak, a közkórházak folyamatos finanszírozási gondokkal küzdenek, a beteg nincs tisztában a jogaival, ha meg élni akar velük, megnézheti magát. Valóban ciklusokon átívelő gondok, egyelőre részsikerek nélkül.

Ellátogatott az Országos Onkológiai Intézetbe Takács Péter egészségügyi államtitkár, aki arra volt kíváncsi, hogy jól működnek-e a klímák – írja az rtl.hu. A kórház igazgatója szerint a megnövekedett terhelés a legutóbbi hőhullámban is okozott fennakadást, ezért áttervezték a műtéti programot. Az RTL riportjából kiderült, hogy az intézetben pluszügyeletet kellett elrendelni, pedig ez Magyarország egyik legjobban felszerelt intézménye, ahol minden kórterem klimatizált.

„Eddig az óráig nem kaptam jelzést arról, hogy valahol nagyobb üzemzavar lenne, ami a betegellátást befolyásolná” – mondta az egészségügyi államtitkár, miközben a budapesti Szent János Kórház ortopéd traumatológiáján hetek óta nem működik a klíma. Takács arra kérte a kórház főigazgatóját, hogy szervezze át az ellátást, amíg nem érkeznek meg a klíma javításához szükséges alkatrészek.

A vasárnap óta tartó újabb hőség miatt az Országos Kórházi Főigazgatóság folyamatosan figyeli az intézményeket. A Tisza Párt szimpatizánsai viszont hőmérős fotókat készítenek a kórházakban. Takács szerint Magyar Péter akciója az egészségügyi ellátórendszerbe vetett bizalmat ingatja meg. Hozzátette, hogy a Belügyminisztériumban szakmai kérdésekkel foglalkoznak, Magyar akcióját viszont egy pszichoterápiás csoportban tartja célravezetőnek.

Vagyis Takács nem kevesebbet és nem is mást állít, mint hogy az egészségügyi ellátórendszerbe vetett bizalmat nem az ingatja meg, hogy a betegek fölpüffednek a melegtől, hanem az, ha erről hőmérős fotókat készítenek. Megjegyzem, még mindig jobb válasz, mint Semjén miniszterelnök reagálása, aki ugyanennek a csatornának az idevágó kérdésére nyerítve nevetett.

Most a legfontosabb teendő megfelelő kórházigazgatókat találni. Pintér Sándor tizenöt kórház vezetői pozíciójára keres új főigazgatót. A pályázatokat augusztus 25-ig lehet benyújtani, az elbírálás október 24-ig zajlik, az új igazgatók pedig december 1-jével kezdhetik meg munkájukat.

Az Országos Kórházi Főigazgatóság 15 kórház főigazgatói posztjára írt ki pályázatot, amelyek között három vármegyei és három budapesti intézmény is szerepel. A pályázati felhívások július 26-án jelentek meg a főigazgatóság honlapján – vette észre a 24.hu.

A hét elején a Tisza Párt elnöke dr. Kulja András EP-képviselővel ment el a János-kórházba. Magyar az RTL-nek azt mondta, hogy strukturális átalakításra van szükség az egészségügyben.

Korábban több lap is megírta, hogy a nyári kánikula miatt a kórházi légkondik fölmondták a szolgálatot, ezért a kormány hirtelen húsz intézményben átfogó programot indított a hűtési rendszerek javítására. Magyar Péter emiatt közérdekű adatigénylést nyújtott be Pintér Sándor belügyminiszternek, amit végül Jakab Péter független országgyűlési képviselőként továbbított Pintérnek. Mire ezt a minisztérium vizsgálat tárgyáva teszi, a kánikula már régen véget ér.  Jövőre meg ki emlékszik erre már?