Pesti Hírlap – 1935-09-14 / 209. szám
A nagybaracskai választás a büntetőbiróság előtt
Hogyan folyt le a szavazás Bátmonostoron?
Baja, szept. 13. (A Pesti Hirlap tudósitójának távirata.) A nagybaracskai választókerületben mint emlékezetes — a NKP hivatalos jelöltje, gróf Teleki János kilenc szavazatal győzött a kerület eddigi kisgazdapárti képviselője, dr. Mojzes Jánossal szemben. A választás ellen Mojzes hivei peticiót nyújtottak be, amelyet október 28-án tárgyal a Közigazgatási Biróság. Ettől függetlenül azonban feljelentést is tettek választási visszaélések miatt. A feljelentés alapján a kir. ügyészség vádat emelt Major Sándor 27 éves bátmonostori kántortanitó ellen, akit sorozatos választási bűncselekmények elkövetésével vádol. A vádirat szerint a tanitó, mint a bátmonostori szavazatszedő bizottság elnöke, mintegy 250 Mojzes párti választót nem engedett szavazni, hanem a csendőrökkel szétkergettette őket, a zárórát törvénytelenül tüzte ki és a törvény tilalma ellen megengedte, hogy a választási helyiségben csendőrök tartózkodjanak.
A bajai törvényszék Linzer-tanácsa pénteken kezdte meg ennek a választási bűnügynek a tárgyalását. Dr. Knézy Lehel védő, a NEP bajai főtitkára orvosi bizonyitványt adott át a főtárgyalási elnöknek, amely szerint Major Sándor beteges, ideggyöngeségben szenved és ezért nem tud megjelenni a tárgyaláson. Mojzes János jogi képviselője, dr. Parcsetics József kérte a biróságot, hogy törvényszéki orvosszakértővel vizsgáltassa meg a vádlottat. Dr. Haranghy László törvényszéki orvosszakértő gépkocsin nyomban Bátmonostorra ment és másfél óra múlva a vádlottal együtt jelent meg a tárgyaláson. Az orvosszakértő szerint Major Sándor neuraszténiás ugyan, de a tárgyaláson résztvehet.
A személyi adatok során Linzer tanácselnök megállapitotta, hogy Major Sándornak nincs szavazati joga, tehát már a kijelölése is törvénytelen volt.
— Igaz-e az — kérdezte az elnök —, hogy ön a körmével megjelölte a gróf Teleki nevével jelzett cédulát és igy huzta ki azt, hogy az ő szavazócsoportja kezdhesse meg a szavazást.
A vádlott nem felel a kérdésre, mire az elnök megjegyzi, hogy nem is a szavazatszedő bizottság elnökének kellett volna a sorshuzást lebonyolitani. Major Sándor további kérdésekre elmondta, hogy azért rendezte igy a szavazást, mert az 1931-es választáson a szavazók között véres összetüzés volt és nem akarta, hogy ezek a jelenetek megismétlődjenek.
Az elnök nyomban megállapitotta, hogy ez a védekezés hamis, mert 1931-ben tényleg volt véres összetüzés Bátmonostoron, de ez semmi összefüggésben nem volt a választással.
Tagadta a vádlott, hogy a Mojzes-párti szavazókat kikergette a helyiségből és hogy a záróra kitüzésekor még több mint kétszázötven Mojzes-párti szavazó tartózkodott a választási helyiség előtt. Az elnök megállapitotta az iratokból, hogy a vizsgálat, során a királyi ügyész háromszáz embert hallgatott ki és ezek mind terhelővallomást tettek.
Németh István bátmonostori gazdálkodó, a kisgazdapárt főbizalmija volt az első tanu. Ő jelentette fel a tanitót a választási bűncselekmények miatt. Megerősitette a vádat és elmondotta, hogy Major Sándor mindent elkövetett az ellenzéki jelölt győzelmének megakadályozására. Csendőrökkel kergette szét a reggeltől késő délutánig várakozó Mojzes-párti választókat, akik pedig mégis eléje kerültek, azokat percekig kérdezgette mindenféléről, hogy igy húzza az időt. Vallomása szerint Telekire a záróra után is lehetett szavazni.
Egymás után huszonhárom bátmonostori szavazót hallgatott ki a biróság. Mind hasonló vallomást tettek és azt panaszolták, hogy a vádlott nem engedte őket leszavazni. Érdekes volt Sugár János gátőr vallomása, aki gróf Teleki Jánosra szavazott. Elmondta, hogy amikor belépett a szavazóhelyiségbe, az elnök megkérdezte, kire akar szavazni, mert Telekire leszavazhat, de ha Mojzesre akar szavazni, akkor menjen ki az utcára és álljon sorba.
A tárgyalást szombaton folytatják, amikor negyven tanut hallgat ki a biróság.