Budapesti Hírlap – 1910-09-17 / 221. szám
A német császár Magyarországon
Budapest, szept. 16.
Vilmos német császár ma Budapesten keresztül Baranyamegyébe utazott Frigyes királyi herceghez vadászatra. Már ma meg is kezdődött a vadászat és holnap hajnalban folytatják. A császári vendég utiprogramjában tudvalevőleg az a változás történt, hogy ezuttal a kolera miatt elkerülte a német császár Mohácsot. Ma azt jelentik, hogy ez az intézkedés Mohácson elégedetlenséget kelt, holott magyarázata nagyon természetes és érthető. Amikor ugyanis a diszitő munkát jóformán befejezték, kérdést intéztek a Mohácson időző közegészségügyi felügyelőhöz, hogy vállal-e garanciát arra nézve, hogy a fertőzés lehetősége kizártnak tekinthető. Az egészségügyi felügyelő igen természetesen erre nem mert garanciát vállalni s ezért történt intézkedés Mohács elkerülésére.
Átutazás Budapesten.
Vilmos német császár ma reggel hat órakor különvonatán Budapestre érkezett. A különvonat, a melyet Zsolnától Kiskőszegig Marx János magyar államvasuti elnök-igazgató kisér, a kelenföldi állomáson megállt egy percre, hogy a reggelit s a hozzá való süteményt fölvegye, azután továbbrobogott Kiskőszeg felé. A reggelit tegnap táviratban rendelte meg a porosz udvari konyhaigazgatóság a magyar államvasutak igazgatóságánál. Tejet, tejszint és tizenkétféle süteményt rendeltek, a mit az igazgatóság ugyanannál a budai pékmesternél süttetett, a ki a királynak is süt, a mikor Budapesten van. A császári vonat ablakai mind le voltak függönyözve, mert a császár és kisérete még aludt.
Megérkezés a vadászterületre.
Pécs, szept. 16.
Vilmos császár a 6 termeskocsiból összeállitott udvari különvonaton 11 óra 38 perckor Pécsre érkezett. Kiséretében voltak Marx János máv. elnökigazgató, Bacsinszky zágrábi üzletvezető, Szikla, Spiegler és Pellet felügyelő. A vonatot Fränkl Ottó zágrábi, Pécstől tovább pedig Pártos Ottó pécsi fütőházi főnök vezette. Az udvarivonat Pécsett lokomotivot cserélt és öt percnyi időzés után kirobogott a pályaudvarról. A pályaudvar perronját még a vonat érkezése előtt teljesen elzárták a közönség elöl.
Pélmonostor, szept. 16.
Egy óra kilencperckor érkezett a vonat Pélmonostorra. Itt tér el az ut Kisköszegre a siklósi szárnyvonalon, a melyet csak néhány hete adtak át a forgalomnak. A császári vonat öt percig állott a szépen földiszitett pályaudvaron, gépet cserélt, majd folytatta utját Kiskőszegre. Kiskőszeg a Duna mentén fekszik, magas dombon. A folyó egyenes vonalban jön idáig Mohács felöl, azután nagy kanyargókkal halad tovább a község alatt. A tulsó oldalon füzes terül el, följebb pedig a béllyei rengeteg huzódik tova, a melynek a szélén fekszik, festői szép helyen, a karapancsai kastély.
A vasuti állomás a Dunaszélen áll. Zöld lombok girlandjai, zászlók és cimerek diszitik. A pályatestet finom, sárga homokkal hintették be. A hol a pályaudvar végződik, van a dunai kikötő. Onnantól kezdve a pályaudvar egész környékét elzárták és a csendőrök csak a jeggyel rendelkezőket bocsátották a kordon mögé. A rend föntartására széleskörü intézkedéseket tettek. Ziegler tábornok, a csendőrség főparancsnoka tegnap személyesen vette át a vezetést a Baranyamegyéből és Budapestről összevont 340 csendőrön. Mellette Csathó alezredes teljesit szolgálatot. A miniszterelnök megbizásából Szabó László miniszteri tanácsos intézkedik.
Délután egy órakor a Dunagőzhajós Társaság Taussig nevü hajóján érkeztek Kiskőszegre Frigyes királyi herceg és neje, Izabella királyi hercegnő. A hajó a rögtönzött kikötővel szemben helyezkedett el, a mely szintén diszben van, előtte diszsátor.A második sinpártól, a hol a különvonat megáll, a kikötő sátráig értékes szőnyeg terül el. A sátor drapériákkal, magyar és német cimerekkel és délszaki növényekkel ékes. A Taussigról motorcsónak hozta partra Frigyes királyi herceget, a kit Mayer Emil jószágkormányzó és Höcker Gusztáv főfelügyelő kisértek. A királyi herceg szivesen üdvözölte a jelenlevő urakat, a kik már teljes számban összesereglettek a fogadásra és eltársalgott velük.
Néhány perc mulva már jelezték a különvonatot. A vonat lassan csuszott be és a diszsátor előtt állt meg. A második szalonkocsi ajtajában megjelent Vilmos császár. Mosolyogva intett üdvözletet Frigyes királyi hercegnek, majd könnyedén leugrott a lépcsőről, a királyi herceghez lépett és meleg barátsággal megráztakezét.
— Örömmel jöttem szives meghivásodra ismét erre a helyre — mondta a császár.
És hozzáteszi:
— Nagyon kellemesen utaztam, nem is volt olyan hosszu az ut.
A császár ezután az udvarmesterrel fogott kezet, mig Frigyes királyi herceg a császár kiséretével beszélgetett. A császár később Marx Jánoshoz, a magyar államvasutak elnök-igazgatójához lépett — a ki a vonatot a határtól kisérte — és meleg szavakban mondott neki köszönetet, hogy utja oly kellemes volt.
— A mikor először itt jártam, tizenhárom évvel ezelőtt, akkor is ön kisért le Béllyére — jegyezte meg. — Nagy idő ez; azóta mind a ketten öregebbek vagyunk.
Majd a terméseredmény felől érdeklődött és a mikor Marx azt felelte, hogy a termés jobb, mint tavaly, a császár bólintott fejével:
— Rendkivül szép, örvendetes dolog!
A császár most ujra melegen megrázta az elnökigazgató kezét és Frigyes királyi herceghez fordulva, a part felé indultak, a hol csónak várakozott. A csónakba előbb a császár szállott be, azután a királyi herceg, majd a kiséret tagjai. A csónak a Taussigra vitte a társaságot, a hol Izabella királyi hercegnő üdvözölte a császárt. Az uralkodó kezet csókolt a hercegasszonynak. A hajón a szalonba vonult vissza a császár, majd a fedélzetre jött, a hol bemutatták neki Csatáry Frigyes udvari tanácsost és a hajó többi kisérőjét.
A hajó három órakor Orlicin-révhez érkezett, a hol motorcsónakra szállt a császár, mely csónakot legutóbbi baranyai vadászata után ő ajándékozott Frigyes királyi hercegnek. Az udvari fogat elvitte azutána császárt és kiséretét a karapancsai töltéstől az uj kastélyba, a melynek helyiségeit a császár sorban megtekintette és elragadtatással szólt a kastély berendezéséről. Dicsérte Izabella királyi hercegnő mindenre kiterjedő figyelmét és a berendezésnél tanusitott izlését. Gyorsan átöltözködött, diszkabátját egyszerü vadászruhával váltotta föl, lakkcsizmája helyett bagaria-csizmát vett föl, kocsira ült és kiséretével együtt a vadászterületre hajtatott.
Vilmos császár a mai cserkészeten két ritkaságszámba menő szarvast lőtt, egy remek szép és erős tizenhat ágazatu agancsost és egy tizenöt ágazatu agancsost. A cserkészetenrészt vett Frigyes királyi herceg is. A vadászterületen a szarvasbőgés tetőpontját érte el. Vilmos császár este nyolc órakor tért vissza a vadászkastélyba a cserkészetről és fél kilenc órakor ültek estebédhez. A császár holnap hajnali négy órakor vadászkocsin a rigytetö helyekre megy cserkészni.
A császár magával hozta két kedves daxliját is. A vadászszemélyzetén kivül egy titkár és egy irnok is érkezett. Nagy munkát okozott az érkezéskor az igen nagy mennyiségü podgyász kirakása és elhelyezése.
Pécs, szept. 16.
Marx János, a máv. elnök-igazgatója és a többi vasuti főtisztviselő ma délután Kisköszegről, miután a német császár megköszönte kiséretüket, Pécsen át különvonaton visszatértek Budapestre. Hétfőn visszajönnek, hogy az udvari vonatot Barcsig kisérjék, a hol vezetését a déli vasut igazgatósága veszi át. Mikor a német császárt vivő különvonat Villányon átrobogott, a császár villásreggelijét fogyasztotta el, majd az udvarivonat utolsó előtti kocsijába ment és lapokat olvasott. A villányi pályaudvaron több táviratot adatott föl. Magyaróvárról naponként szárnyast küldenek a felség konyhája részére. Sört és vajnemüt a tescheni hercegi uradalomból.