Budapesti Hírlap – 1903-09-14 / 252. szám
Vilmos császár Magyarországon
— Távirati jelentés. —
Mohács, szept. 13.
(Saját tudósitónktól.) II. Vilmos német császár uralkodása óta immár harmadszor lépett magyar földre. A német császár különvonata ma hajnalban ment át a magyar határon s este már vadászott is a béllyei őserdőben. Külön udvari vonata ma reggel négy óra 32 perckor érkezett Sopronba. A kora reggeli idő miatt közönség nem volt a pályaudvaron. Öt percnyi időzés után a vonat folytatta utját Szombathely felé. A déli vasut igazgatósága részéről Franschitz Adolf helyettes üzletigazgató vezette a vonatot. Délelőtt háromóra tizenkétperckor a vonat Nagy-Kanizsára érkezett. A császár szalonjában vadászruhába átöltözve olvasott. A vonatot ott Brahm vezérigazgató, Franschitz, Preuer és Bufka főfelügyelők vezették. Délben utazott át Vilmos császár Pécsen. A pályaudvaron a vonat tiz percig időzött. A vonatot Barcstól Villányig Ludvigh elnökigazgató, Leitner zágrábi üzletvezető, Marschik főfelügyelő és Egán főmérnök kisérték. Villánytól Mohácsig Thaly Emil, a mohács-pécsi vasut igazgatója és Hauser János főfelügyelő vette át a vezetést. A közönséget a perronra nem bocsátották be.
Mohácsra pontban két órakor érkezett meg a császár vonata. Mohács reggel borus volt s attól lehetett tartani, hogy az eső meg fogja zavarni a fogadást, mig a vadászat eredményére kedvező lett volna a borus idő. Már délben egy órakor a rendőrség kettős kordonnal zárta el a pályaudvart. A külső kordonhoz bocsátották sorfalban a mohácsi közönséget, míg a belső kordonon belül a hivatalos személyiségek helyezkedtek el.
Frigyes királyi herceg egy órakor érkezett a Sophie gőzhajón a kikötőbe Kőriserdőből. Kiséretében érkeztek: Bigot de St. Quentin gróf dragonyos-ezredes, Pornay szolgálattévő százados, Raumpildt Adolf udvari tanácsos, jószágkormányzó, Nemegyey Mór kir. tanácsos, jószágigazgató. Frigyes királyi herceg pécsi háziezredének egyenruháját viselte összes rendjeleivel, közöttük a Szent István-rendjel keresztjével és a porosz sasrenddel. Megérkezése után a királyi herceg hajójára kérette Fejérváry Imre báró főispánt, a kivel együtt a császár fogadására a pályaudvarra ment. Ott voltak még a fogadáson Koszits Kamil alispán, Szinkovich Károly főszolgabiró, magyar diszruhában, Jilly Viktor dárdai főszolgabiró, a kinek járásához tartozik Kőriserdő, a hol a császár vadászik; ott voltak továbbá Szelestey Károly csendőrezredes, kerületi parancsnok és Bencze Bálint pécsi csendőrszázados, Nakay István helyettes főispáni titkár.
Félkét órakor Frigyes királyi herceg megjelent a császársátor előtt. A diszes sátorban, gobelin képek, a német császár és királyunk márvány mellszobra voltak elhelyezve. A vasút megállóhelyétől a sátorig szőnyeg volt leteritve. A kikötőállomás előtt diadalivet állitottak föl, a melyen a német császár cimere fölött császári korona volt elhelyezve ezzel a fölirással: Isten legyen velünk. A vasúti állomástól a kikötőig, körülbelül száz méternyire, girlanddal egybekapcsolt oszlopok vannak elhelyezve, melyeken a hajóállomásig nemzeti szinü lobogók lengnek. Az egész diszités kizárólag magyar. A rendet a helyi rendőrök és tüzoltók tartották fönn. A kordonon kivül mintegy kétezer főnyi közönség volt. Mialatt a vonatra várók az üdvözlésre egybegyültek, Frigyes királyi herceg élénk beszélgetést folytatott a főispánnal és kiséretével, majd a fogadásra megjelent hivatalos személyiségek elhelyezkedtek a sátorban.
Pontban két órakor robogott be a császár kék-sárga szinü hat kocsiból álló udvari vonata. Az utolsó előtti kocsiból szállott ki Vilmos császár, a saját maga általtervezett vadászöltözetben, jobbkezében hosszu, görbe kampós egyszerü fabottal. A vasuti kocsi lépcsőjénél Figyes királyi herceg fogadta, a kit szivesen megölelt e szavakkal. „Na, hogy van, Figyes?” Majd rövid beszélgetést folytatott háziurával. A császár kitünő szinben van. Kőzöld szinü gyapotruhát viselt, hosszu sárga lakcipőt, a jobboldalán vadászkéssel, baloldalán szarvasölővel, széles karimáju hasonló szinü kalapján két fekete és egy fajdkakastollal. A mint elhagyta Figyes királyi herceget, a császár a sátor előtt fogadta Fejérváry báró főispán jelentkezését. Fejérváry főispán a császárhoz a következő beszédet intézte:
Császári és királyi felség! Méltóztasék felségednek legkegyelmesebben megengedni, hogy kifejzést adhassak annak az örömnek, a melyet Baranyavármegye közönsége a fölött érez, hogy ismét oly boldog, hogy felségedet, legkegyelmesebb urunk és királyunk meghitt barátját és bizalmas szövetséges társát törvényhatósága területén a legmélyebb hódolattal üdvözölheti.
A főispán beszédére a császár örömét fejezte ki, hogy néhány napot a vármegye területén tölthet. Majd sorban fogadta Szelestey Károly ezredest, Koszits Kamil alispánt, Szinkovics Károly mohácsi és Jilly Viktor baranyavári föszolgabirákat, a kiknek járásaiban a királyi herceg vadászterülete fekszik. A császárnak mindenkihez volt néhány nyájas szava, szivesen emlékezve vissza a régi időkre. A közigazgatási tisztviselők bemutatkozása után Thaly Emil miniszteri tanácsos mutatkozott be, mint a dunagőzhajós-társulat igazgatója. Majd Ludvigh Gyula államvasuti igazgatót szólitotta meg a császár, azt mondván, hogy Ludvigh már ismételten volt szives őt utazásaiban kisérni. A sátor keleti oldalán külön csoportban állott Frigyes királyi herceg kisérete, melyet a királyi herceg maga mutatott be. A régieket a császár kedves ismerősökként üdvözölte. Időközben az udvari vonatot elhagyta a császár kisérete is. Aulenburg udvari főmarsall és Löwenfeld vezérőrnagy, a là suit tábornok, kik ezuttal először jöttek Béllyére, szintén Vilmos császár által ajándékozott, az övéhez hasonló, csak valamivel egyszerübb vadászruthában érkeztek. Illing dr. főtörzsorvos udvari titkár, Schwerin titkos tanácsos és Seele udvari tanácsos polgári ruhában érkeztek. Az egyik császári vadász két kis borzebet vezetett.
A fogadás után megindult a menet a hajóra. Elül haladt a főispán, kit a császár követett Frigyes királyi herceggel. Majd a kiséret többi tagja ment utánuk a hajóra. A császár gyors léptekkel haladt el a közönség sorfala között, örömmel viszonozva fejének biccentésével a lelkes, megujuló éljenzést. A császár szükebb kiséretével és a királyi hercegi kisérettel szállt a Sophie hajóra, melynek parancsnoki hidjára Thaly Emil miniszteri tanácsos és Wilfinger Pál, a mohácsi hajóállomás vezetője állottak föl, mig a hajó tisztikara a hajó följárásánál fogadta a császárt. A császár körülnézve a hajón, azonnal a födélzetre ment, hol Frigyes királyi herceggel beszélgetett. A mint a császár a hajóra lépett, fölvonták az árbocra a császári zászlót. A mikor a kikötőből megindult a hajó, a közönség lelkes éljenzésben tört ki, a mit a császár mosolyogva köszönt meg. A mig a hajó el nem tünt, a császárt a fedélzeten lehetett látni. A hajó elindulása előtt Bene Károly mohácsi postafőnök átadta a császárnak érkezett leveleket és táviratokat. A közönség a császár távozása után megrohanta az udvari vonatot, melybe azonban senki sem nyert bebocsáttatást. Az odasereglett hölgyeknek az udvari szakács a császár kocsijában állott ibolyabokrétát szétszedve, szétosztotta, megjegyezvén, hogy a bokrétát a császárnak elutazása előtt a császárné adta az utra Merseburgban.
A császár után egy második hajón a személyzetet és a podgyászt szállitották el. Délután negyedfél órakor Vilmos császár, Frigyes királyi herceg és Löwenfeld tábornok Prokop-foknál kiszállottak és onnét a császár Daukoupil Adolf fövadász vezetésével ment az első cserkészésre a karapancsai vadászterülétre, míg Löwenfeld tábornok, Nemegyey Ákos igazgatóval és Prónay kamarással a karapancsai vadászlakásba mentek, honnét a tábornok szintén cserkészésre indult. A császár háromnegyedöt órakor érkezett a vadászterületre, hol másfél órai vadászat után pompás tizenhat agancsos szarvast és egy tizennégy agancsosat lőtt és hét óra tájban érkezett meg a vadászkastélyba. Este nyolcadfél órakor volt az estebéd, amelyen a császáron kivül Frigyes királyi herceg, Löwenfeld tábornok, Imhof dr. törzsorvos, Nemegyey Ákos vettek részt, míg az udvari személyzet részére külön asztal van a barakképületben. Holnap kora hajnalban és este a karapancsai területen vadászik a császár, mivel a legszebb vadpéldányok ott vannak.
Bezdán, szept. 13.
Az olasz kormány értesitette a magyar belügyminisztert, hogy Pignetti negyven esztendős, Bambin negyvenöt éves, Mahsir harminc éves anarkisták és két anarkista érzelmü diák Magyarország felé vették utjukat. Ennek folytán felsőbb rendeletre a német császár vadászatánál őrködő csendőrség számát kétszázzal fölemelték.