hvg.hu, 2023. június 10.

RÉVÉSZ SÁNDOR

A Bajnokok Ligája lehet országos ügy Magyarországon. A kézilabdában. Ott a magyarországi csapatok évről évre erősen érdekeltek, ott vannak a legjobbak szűk körében. A férfiaknál a Veszprém többszörös döntős, ezüstérmes, bronzérmes. A Szeged a második számú nemzetközi kupában vitézkedik, de a BL-ben is volt már negyeddöntős. A nőknél a Győr ötszörös BL-győztes, pont olyan sikeres az elmúlt évtizedben, mint a Real Madrid a férfi fociban. Mondhatnánk, mostanság a Győr a női kézilabda Real Madridja. Idén az elődöntőben estek ki, éppen mint Ancelotti Real Madridja. Ellenben az FTC döntőt játszott. Két magyarországi csapat volt a final four-ban. A férfi fociban ez a top bajnokságok számára is nagy dicsőség.

Az UEFA Bajnokok Ligája viszont nem lehet országos ügy Magyarországon. Magyarországi csapatnak nagyjából évtizedenként egyszer van alkalma kiesni a BL csoportköréből. A legjobb tizenhatba majdnem harminc évvel ezelőtt került be utoljára magyar csapat. (Akkor annyian fértek be a csoportkörbe, és Orbán Viktor még egy kis ellenzéki pártban vezérkedett.)

Mindehhez képest az orbánszolgálati médiának sohasem jutott eszébe, hogy közvetítenie kellene a kézilabdacsapatok nemzetközi kupameccseit. Most pedig bolsevista hévvel gyalázzák a gaz kapitalistákat, akik a mocskos pénzükkel kivásárolták az UEFA BL-jét az iszonyatos pénzekért államilag fenntartott és pénzszórásra kondicionált sportcsatornából.

Az MTVA már csak megszokásból is hazudott.

Most éppen azt, hogy „Az Országgyűlés jóvoltából – Európában szinte egyedülálló módon – a kereskedelmi társaságok helyett a magyar közmédia biztosította a Bajnokok Ligája mérkőzéseit a nézők számára.” Először is csak az ún. A-csomagot biztosította, a többi meccset eddig is kereskedelmi csatornákon néztük. (Jobb kommentátorokkal és szakértőkkel.) Másodszor pedig, ez egyáltalán nem volt még szinte sem egyedülálló dolog Európában. Egy tucat európai országban közvetítiti közszolgálati (ezek egy részében valóban közszolgálati) média az UEFA BL-jét. Ezek közül a legsúlyosabb és legközszolgálatibb Spanyolország és Németország köztévéje. Ott is felszólalnék ellene, de ezek mégiscsak a Real Madrid, a Bayern München, az Atletico Madrid, a Borussia Dortmund országai. Ahol annyi a győztes és döntős csapat, mint nálunk a kézilabdában. Ahol az ország négy csapata érdekelt a BL csoportkörében. (Jövőre speciel Spanyolországból öt.)

Ami piacképes, azzal foglalkozzon a kereskedelmi média. Arra való. Azt fizessék meg a hirdetők, a szponzorok. Attól tartsák távol az adófizetők pénzét.

A tökéletesen piacképtelen magyar focibajnokság közvetítési jogaira évente kb. négyszerannyit költöttek az adónkból, mint a BL A-csomagjára. Ha csak kétszer-háromszorannyit fizettek volna a magyar bajnokságért, mint amennyit ér (már ha feltételezzük, hogy valamennyit ér), és a különbözetet rászánják a BL-re, nincs az a tévémogul, amely elszipkázhatta volna az MTVA elől.

De ez így jó. Minél kevesebb közpénzt szórnak el arra, amire a vállalkozók pénze való, annál jobb. A Forma 1-nek is el kellene tűnnie a közpénzből fenntartott médiából. Akkor persze az MTVA nézettségi adatai még szánalmasabbak lennének, de az is rendjén való. Egy olyan állami média esetében, amely csak egy-két feladatától idegen sportműsorral tudja a nézettségét közelíteni a béka seggéhez, a közmédia feladatait pedig (kulturális csatornáinak egyes műsoraitól eltekintve) a legkevésbé sem kívánja ellátni és százszázalékos biztonsággal tartja távol magától az erre hajlamos szakembereket.

Radikális liberalizmusomat visszafogva megengedem, hogy azoknak a sporteseményeknek a közvetítése, amelyben az ország válogatott sportolói, csapatai szerepelnek (vb-k, Eb-k, selejtezők, Nemzetek Kupája, olimpia, felkészülési meccsei), tekinthető az állami média feladatának (bár ezeket is kiválóan megoldhatná a kereskedelmi média), de ehhez nem kell egy állami sportcsatornát fenntartani. Az M4 remélhetőleg nem fogja túlélni Orbán Viktor kormányzását.

Emlékezzünk, hogy a „népnemzeti” lelkek mekkora patáliát csaptak, amikor 1990-ben, amikor még nem volt és nem lehetett kereskedelmi televízió, az időhöz kötött BL-, illetve akkor még BEK-döntőt közvetítette a Magyar Televízió a menetrend felrúgása miatt elcsúszott miniszterelnöki eskütétel helyett, amelynek a tartalmi és élvezeti értéke felvételről is ugyanolyan volt, mint egyenesben – a BEK-döntővel ellentétben.

„Eltüntették azt a magasztos pillanatot egy focimeccs miatt, amire senki sem fog emlékezni…” – sírták akkor a magasztos lelkek.

A fenét nem fog! Egy komplett világválogatott játszott azon a döntőn, amelyen rajta volt a világ szeme. 1:0-ra győzött az akkor igen nagy Milan a Benfica ellen Rijkaard góljával a bécsi Práterben.

Most már jó helyen lesz a BL-döntő, jöhet esküt tenni az állami tévében az Orbánt váltó miniszterelnök „döntő-időben” is.

A szerző újságíró