444.hu, 2022. május 12.

UJ PÉTER

90. Bőr és zsír nélkül

90.1. The Áder filé

90.1.1. A mind fenyegetőbb taktikai nukleáris világvége árnyékában sem feledkezhetünk el arról, hogy megfelelőképpen, mélységében, széltében, hosszában értékeljük legfőbb közjógi méltóságos urunk szerteágazó és mintegy széles körű politikai életművének kulcsmomentumait az elmúlt közel uzskve kvázi egy évtizednyi esztendő (hogy repül!) horizontján.

90.1.2. Minekünk, itt a 444-nél, tiszta a lelkiismeretünk: mindent megtettünk, ami szakmailag és emberileg lehetséges, úgy hiszem, kollégám – és talán mondhatom: barátom –, Herczeg Márk, a felkészült sándorpalotalógus nagyszabású tablót állított össze a kedvelői körében csak csornai Charles Bronsonként emlegetett, két ciklus után leköszönő Elnök legemlékezetesebb, legfeledhetetlenebb, legsorsformálóbb politikaimérföldkőlenyomataiból (vonatkozásában).

A kimerítő (kapkodom a levegőt) összeállítást talán csak három apró ponttal (nem ponttyal! XDXDXDXD) egészíteném ki, és azzal megjegyzéssel, hogy ezek nem direkt módon Elnök úr intézkedései ugyan, de a vibrálóan sokszínű, izgalmas hazai belpolitikai élet és a Sándor-palota boszorkánykonyhájának ismerői mégis Áder János mesteri mesterkedését sejtik a jelentős eredmények mögött.

90.1.3. Egyrészt a természetes vizek kereskedelmi célú halászatának betiltása aligha jöhetett volna létre az Első Horgász áldozatos politikai munkája nélkül, illetve ugyanígy Áder határozott irányvonalát fedezhetjük föl a külön engedély nélkül üzemeltethető és vezethető, kedvtelési célú kisgéphajók teljesítménykorlátjának 5 lóerőről előbb 10 majd 20 lóerőre emelése mögött. És soroljuk az eredmények közé a régóta várt horgászdemográfiai fordulatot is: ebben a tíz esztendőben a hazai horgászok száma több tízezerrel gyarapodott.

90.1.4. Ilyen nagyszerű eredménylista után tényleg sokkoló volt átélni, mintegy villámcsapásként érte a hidegzuhanyhíradó az Elnök elkötelezett rajongóit, hogy Áder leköszönő nagyinterjújában a legkormánylapabb kormánylapban kvázi zárójelbe tette, szemen köpte, telibe szarta, anullálta, morálisan megsemmisítette szinte teljes politikai életművét egyetlen mondattal. Megpróbálom ideidézni zokogás nélkül:

„​​Az egész receptet nem mondom el, de én azt szeretem, ha a bőrtől, zsírtól megtisztított színhús kerül vissza a hagymával együtt a passzírozás után az alaplébe.”

Igen, a leköszönő elnök utolsó elnöki nagyinterjújában, a Magyar Nemzetben a halászléről beszél. De miket beszél? Meggyalázza a magyar konyha talán legszentebb ételét. Kiheréli a nemzeti kultúra egyik legfényesebben csillogó sarokkövét.

Zsírtól és bőrtől megtisztított filé? Miről beszél ez az ember? Konzultált itt valaki Németh Szilárddal? Azon se lepődnék meg, ha holnap kilépne a pártból.

Zsír és bőr nélküli filé. Ez olyan, mintha valaki szűzpecsenyéből főzné a csülökpörköltet vagy hátszínből a marhalábszárt.

90.1.5. Már magában az is sok lenne, hogy az Elnök dunántúli létére mindenféle alaplevekről zagyvál, de azt még így vagy úgy elnézné (bár le talán nem nyelné) az ember. Sőt azt is, ha otthon, négy fal között főzné „a bőrtől és zsírtól megtisztított” hogyishívjákját. Vagy mittudomén, csirkemellből főzné halászlevet. Mert a tiszta filé után már tényleg csak az következik. Meg a leveskocka.

De elnökként odanyilatkozni ILYET? Ez több mint felelőtlenség. Ez bűn. Nemzetellenes hazaárulás, szellemi polgárháború, kulináris zavarkeltés, fake lé.

90.1.6. Nekem most lett elegem az egészből.

90.2. Velünk (illetve: velük) élő unikornisok

90.2.1. Ezen az oldalon fölsorolják a világ összes unikornisát. Az unikornis: startup, egymilliárd dolláros cégérték felett. Természetesen tanulságos lista, az ezeregyszázvalahány unikornis nagy többsége, több mint ötven százaléka amerikai cég, 16 százaléka kínai, 6 százaléka indiai. Az EU-ból összesen talán összejön annyi, ahány Indiában van: 29 német, 24 francia, 7 svéd, 6 holland, 5 ír, 3 spanyol, 2 dán, 2 észt (!!!), 2 litván, és egyetlen olasz cég (az EU harmadik legnagyobb gazdaságából!). A világverő V4-es csoportot, a jövő európai gazdaságának motorját mindössze egy cseh (logisztikai) cég képviseli.

A 42 brit (UK) unikornissal együtt már jobban nézne ki az EU összteljesítménye, de úgyis bőven elmaradna Kínától. Az USA meg… (Mondom: Olaszország! A világ nyolcadik legnagyobb gazdaság! Egy! Brazíliának 16 unikornisa van.)

90.2.2. És érdemes ezen elmerengeni olyan szempontból is, hogy az 1,3 milliós Észtország összehozott kettőt, a 2,7 milliós Litvánia is kettőt, a tízmilliós Izrael 19-et… hát mi a környéken nem voltunk. Ehhez képest évente tíz sajtóközleményt szokott küldeni a minisztérium, hogy a magyar startupszcéna éppen hogyan veri a világot (minisztériumi arcoskodásban, max), micsoda vibrálás van, egymás érik a meetupok meg az államilag szponzorált inkubátorozások, ihaj, csuhaj, kisangyalom.

90.2.3. A valódi eredmény a fenti listán látható: 0.

90.3. Teendők atomtámadás esetén

90.3.1. Az atomháború vagy legalábbis az atomcsapás, akár valami az egészen pici kis, szórványos, jelzés értékű taktikai nukleáris bombázás lehetőségének normalizálódását már pedzegettük egyszer-kétszer (87. hírlev, hogy messzire ne menjünk, meg persze a 88.), akkor is a világsajtó, illetve kompetensnek tűnő elemzők lamentálgatásai alapján. A lamentálgatások nem álltak le, sajnos, sőt.

90.3.2. Legutóbb éppen kedvenc sztárközgazdászunk, az állandó Bloomberg-publicista és Marginal Revolution-blogger Tyler Cowen okoskodott (előfizetős tartalom), hogy a Nyugat, a NATO illetve az USA hogyan reagálhatna egy ukrajnai orosz taktikai atomcsapásra. Cowen nem túl bizakodó. Onnan indul, hogy a koronavírusjárvány tanulságai elég kiábrándítók: még a 15 millió halálos áldozatot követelő járvány sem volt elég komoly fenyegtés ahhoz, hogy az Egyesült Államok, a világ vezető hatalma értelmes és hatékony intézkedéseket hozzon, ehelyett elszabadult a hülyeség, részben spotán, részben politikai okokból felszítva az amerikai társadalom teljesen idiótán reagált erre a súlyos, gyilkos válságra.

Miért gondolnánk tehát, hogy normálisabban tudna reagálni az atomcsapásra? Másként viselkednének az emberek? Néhány hétig ezen kárognának a Twitteren, aztán jönne a kövekező „még szörnyűbb” esemény. Az abortuszvita (Roe kontra Wade) már most is leszorította Ukrajnát az amerikai címlapok tetejéről.

A komolyabbá vagy valamilyen szintű valósággá váló atomfenyegetés szétszakíthatja a nyugati koalíciót, a NATO-t is: a kemény válaszra, ellencsapásra hajlamos országokat a megrettenőktől.

90.3.3. Cowen elmereng azon is, hogy az amerikai kormánynak milyen kommunikációval kellene készülnie a nukleáris eszkalációra: ha Bidenék hagyják, hogy a nyugati közvélemény az eddigi vonalon haladjon, és adott esetben gyorsan napirendre térjen egy nukleáris csapás fölöt, az nyilvánvalóan biztatás Putyinnak, kvázi „normalizálja” az atomfegyverek bevetését, ami beláthatatlan következményekkel járhat. Ha az amerikai kommunikáció viszont inkább démonizálni próbálja Putyint, azzal az orosz elnököt mítikus figurává emelheti, Nyugat-ellenes lázadóvezérré. A közgazdásznak nincs megoldása, de gondolkodásra biztat. Hajrá, nyugati világ!

90.4. A béka pártján

90.4.1. Tök más, de Tyler Cowen, illetve a Marginal Revolution linkje alapján: Werner Herzog kedvenc filmje:

90.5. Fogaskerekek, rugók, csapok, csavarok

90.5.1. Bartosz Ciechanowski lenyűgöző, csodálatosan illusztrált cikke a mechanikus órák működéséről. Peak tudományos ismeretterjesztés. (2010-es szóhasználattal: webes újságírás kimaxolva.)

90.6. Világprömier: az eredeti 444-logó!!444!!!

90.6.1. Rövid munkalátogatáson hazánkban járt az eredeti 444-dizájn alkotója, Illés A. Etele bácsi. Az Egyesült Államokban élő idős mester megtalálta a 444-logó 2013-as, első skiccét, amit ezúton teszünk közzé. Megjelenik rajta maga a Jeti is.