444.hu, 2021. augusztus 26.

UJ PÉTER

53. Orbánt az Aranycsapatba! Most!

53.1. Éljen május elseje!

53.1.1. Külföldön történő (való) tartózkodásból kifolyólagosan (köszönhetőennel kapcsolatossan) lemaradtam minden idők gusztushuszadikájáról. Bár, azt súgja nekem valami, hogy még se nem maradtam le semmiről; lesz itten, tudniillik, még minden idők minden időkje bőven, hiszen minden időket élünk.

53.1.2. Hogy Ács Daninak is az Egészséges Erotika ugrott be, nem csodálom, nekem is az szokik beugrani, szinte mindig, ha éppen a Markos-Nádas nem ugrik. A „tervünk, mint hósipkás csúcst” szinte szarrá idéztem, a „Sok lada – élüzemet” meg legjobb szívem szerint a „Hegyeshalom” helyére íratnám kifele az ide látogató látogatók miheztartatása végett, amolyan országtetkónak, persze egyúttal a címerbe is bele kéne grafikáztatni a Wartburg 353 W Touristot a tetőcsomagtartóra gumipókozott birkával.

53.1.3. Horribile summárum: az állami ünnepségek – általában, sajna: intézmények – szinte parodisztikus ürességét és bornírt pátoszát kevés alkotás tudta megragadni ennyire magával megragadóan, tömören, adekváltan, relevatívan, prozivórikusan, röhejesen. Külön öröm az ürömben számunkra (tekintetünkben), hogy a Kádár-korszak e különösen szórakoztató – és a kelet-európai otthonosság érzését minden körülmények között előhívó – kis hangulatspecialitását (is) újra tudta éleszteni az orbánizmus. Sőt! Mi több!

53.1.4. Arra meg már szót is nehezen találok, csak baNbán vigyorgok, mint szakképzés-Kisvakond a debreceni virágkarneválon, minthogy az már tényleg a prájszlesszság csimborassz-netovább-pluszultrája, hogy még Gulyás miniszternek is a Pride jut eszébe, ha referenciáznia kell hirtelen.

[53.1.5. Ezek a nagy dolgok itten, Horációkám, baszki – szkazál a dán királyfi, aki dán király akart volna lenni, de aztán csak Hamlet. Horáció meg abbahagyta a drámázást, elment Miamiba helyszíni operaénekesnek, Karúszó Dávid álnéven, és busás keresetéből Hummer H2-est vásárolt.]

53.2. …Hidegkuti, Orbán , Czibor

53.2.1. Az állami nagyvonalúságból elkövetett széles körű népszórakozatás konkrét eseteinek frekvenciája meredeken emelkedni látszik, virágzó autokráciánk életkori sajátosságainak megfelelően, választás (akarom mondani: „választás”) jön, ugye, meg hát egyébként is. A vadászati világkiállítás lenne a közkézenfekvő micsoda, nyilván, de azt én egész egyszerűen nem érem föl ésszel. Ész nélkül fölérném, de azt meg minek erőltessük? Hozzányúlni sem bírok. Bottal sem piszkálom. Szily kolléga prepiszkálásával kell megelégedniük.

53.2.2. Hanem némileg elsikkadt itten a Puskás-szakramentum Háza Projekt, amennyiben az ország más részeinél is rohamosabban orbánosított Aranycsapat-mítosz új fejlődési szakaszába léphet, állandó kiállítás keretében, megismerhetjük majd például az ellenálló Puskást is, ahogy Farkas Mihály hátát halált megvető bátorsággal csapkodva küzd a gonosz kommunistákkal. A múzeumterveket ismertető     Haszán kolléga lelki szemei előtt ugyan csak a digitálisan manipulált, Felcsút-mezben pályára lépő Pancho Öcsi Bácsi egyáltalán nem valószerűtlen mozgó képe jelent meg, én egyre inkább azt érzem, hogy a Puskás-Orbán teljes hasonulás lassan lehetővé tenné, hogy inkább a kormányfő tűnjön fel előbb-utóbb az Aranycsapat támadósorában. Miért lenne ez abszurd? Mi ebben a blaszfém? A világ akaratból épül, akarat pedig van. Akad.

53.2.3. Minden bizonnyal fontos lépés ezen az úton, az akaratos épülés útján (ejtsd: út-jaan) az új Puskás-múzeum is. Éppen Rényi kolléga Orbán-focikönyvéből derül ki, hogy a kormányfő már évek óta egyre nagyobb kedvvel azonosítja magát Puskással, amikor róla beszél – mint a legmagyarabb történetről, a mindig győzni akaró, csibészes, zabolázhatatlan tehetségű vagányról, a mindenkit kijátszó-bebőröző diadalmas zseniről – akkor igazából magáról beszél. (És testalkatát is elkezdte imitálni Zelig Viktor.)

A felcsúti Puskás-szobor avatásán például vidéki fiúból vált világsztárként hivatkozott a józsefvárosi sváb családba született, magyarországi életét szinte végig Kispesten töltő Puskásra.

Házi publicistái, akik aztán igazán jól ismerik Orbán vágyait, nem véltelenül szokták játékmesterként, tízesként, mindenkit kicselező góllövő csatárként emlegetni a jelentős megye II-es futballmúlttal rendelkező miniszterelnököt.

53.3. A versenyképesség-képesség

53.3.1. A hatalmi elit talán legkiszámíthatatlanabb észjárású és szépíróként is legeredetibb figurája, Matolcsy György hónapok óta top formában. Felszántja a pályát. Tátott szájjal figyelem. Június 10-én már neki szenteltem a 42. hírlevél felét (42.2.), aztán július 8-án a 46. hírlevélben is föl kellett tennem a kérdést: Quo Vadis, Matolcsy György? E kérdés azóta mit sem veszített aktualitásából.

Azóta nem hogy alábbhagyott volna a váratlan fordulattal ellenzéki pamfletszerzővé vedlett jegybankelnök publikálási kedve, de már a kilencedik nagy kritikai műnél tart a Magyar Nemzetben.

53.3.2. Értem én, hogy a poszt-agyműködés korszakának nem jellemzője, hogy bárkinek bármikor mondott bármilyen állítását komolyan lehessen venni, de azért az mégis úgy volt itt (a Magyar Nemzetbnen biztosan) eddig, hogy az évszázad (-ezred, -tízezred) gazdasági csodatétele performálódik folyamatosan 2010 óta pártunk és főleg kormányfőnk személyes varázsa által, történelmileg sorsot fordítottunk, példa nélkül álló csodát viszünk véghez, lehidalunk magunktól, dobunk egy hátast, lefossuk a bokánk és így tovább. A koronavírus-válság kezelése pedig különösen élenjáróra sikerült, kanyarban előztünk, hónapokat vertünk a buzoid Európára, mert egyrészt zsenik vagyunk, de Orbán meg különösen.

53.3.3. Erre ez a Matolcsy vagy kicsoda pampog itt, hogy versenyképesség meg mittudomén.

Versenyképesség? Ember! Kapjál már a fejedhez! Mi kell nagyobb versenyképesség annál, hogy Orbán kertszomszédjából csináljuk meg az ország leggazdagabb emberét? Ki lenne versenyképes egy Mátrai Erőművel? Nincs az az Adidas, amelyik szembe merne menni a 2Rule-lal. Ki tudna megkaparintani a Market elől egy stadionépítést?

Ha esetleg még pontosabb fogalmat akarna alkotni a nemzeti bank elnöke a magyar versenyképességről, szétnézhetne az MNB garázsában, és érdeklődhetne az ott látható Porsche-gyűjtemény eredete felől. Hogy ha államilag finanszírozott hitelt kell felvenni, van-e családnál versenyképesebb?

Milyen versenyképességi fordulat képzelhető el egy olyan csodaországban, ahol a Rogán Antalhoz egy méternél közelebb kerülő nők néhány óra alatt milliárdosok lesznek?