Pécsi Napló – 1938-04-23 / 90. szám
A pécsi ítélőtábla helybenhagyta a hercegszántói peticiós hamistanuk büntetését
Kempl István és Bánhidi Károly a táblán is 6—6, Makk Emil pedig 8 hónapi börtönt kapott
Pécs, április 22. Emlékezetes az a hamistanuzási bünper, amelyet a mult év október 4, 5 és 6-án tárgyalt a bajai büntetőtörvényszék s amelynek vádlottai Kempl István 28 éves középiskolai magántanuló, Makk Emil 26 éves volt hercegszántói biztosítási ügynök, majd gántai erdőőr és Bánhidi Károly 25 éves volt csávolyi közigazgatási jegyzőgyakornok voltak. A három vádlott azért került a bíróság elé, mert a nagybaracskai választás ellen beadott peticiós panaszeljárás során folyton változó és ingadozó tanuvallomásaikkal meg akarták téveszteni a közigazgatási bíróságot, hogy az okirat hamisítással Teleki János grófnak odaítélt mandátum továbbra is a gróf birtokában maradjon.
Az 1935 március 31-én megtartott országgyűlési képviselőválasztás alkalmával dr. Mojzes János Hercegszántón 715 szavazatot kapott, míg Teleki gróf 272 voksot. Az ellenpeticiós eljárás során kiagyalták azt a mesét, hogy Hercegszántón Mándi Ádám szavazatszedő küldöttségi elnök pergőtűzszerűen szavaztatott, a leszavazottak neveit nem tudták beírni a rovatos ívekbe, hanem azokat utólag írták be a választás befejezése után, amikor azután sok olyan nevet is bevezettek a leszavazottak névsorába, akik meg sem jelentek szavazni. Egy másik vádjuk pedig az volt, hogy dr. Velin Bertalan szavazatszedő küldöttségi jegyző is szavaztatott, amikor Mándi Adám távol volt a szavaztató helyiségből.
Később a peticiós eljárás bizonyítási anyagának felvételekor dr. Balta Béla ítélőtáblai bíró előtt két ízben is egymásnak ellentmondó csürő-csavaró, ingadozó vallomást tettek. Ezek a vallomások nem egyeztek azzal a vallomással, amelyet 1935 augusztusában dr. Varga Károly pécsi ügyészségi alelnök előtt tettek.
Dr. Mojzes János feljelentésére megindult a három hercegszántói fiatalember ellen az eljárás. A kir. ügyészség vádiratot adott ki ellenük, de a törvényszék vádtanácsa visszautasította a vádiratot és nem helyezte vád alá Kempl Istvánt és társait. Az ügyészség felfolyamodására a pécsi ítélőtábla vádtanácsa jogerősen vád alá helyezte őket. Így tárgyalta le ezt az ügyet a bajai törvényszék, amely ebben a bűnügyben a vádlottakon kívül 40—50 tanút hallgatott ki, akiknek a legnagyobb része eskü alatt terhelően vallott Bánhidi Károly és társai ellen.
A bajai törvényszék háromnapos tárgyalás után a vádlottak közül Kempl Istvánt és Bánhidi Károlyt 6—6 hónapi börtönre, míg Makk Emilt, többszörösen büntetett előéletére való tekintettel, 8 hónapi börtönre ítélte. Mellékbüntetésül mindhárom vádlottnál öt évi hivatalvesztést állapított meg a bíróság.
Az ítélet ellen az ügyész súlyosbításért fellebbezett, dr. Fischoff Zsigmond védő pedig a bűnösség kimondása miatt.
Így került ez az ügy a pécsi ítélőtábla elé, ahol dr. Soós Béla-tanácsa tárgyalta a bűnügyet és előadója dr. Boda Géza ítélőtáblai bíró volt. A vádat dr. Szapár József kir. főügyész képviselte, aki a bajai kir. ügyészség fellebbezését mindenben fenntartotta és mindhárom vádlottra nézve az ítélet súlyosbítását kérte. A vádlottakat dr. Lányi Márton országgyűlési képviselő védte.
A kir. ítélőtábla mindhárom vádlottra nézve helybenhagyta a bajai törvényszék ítéletét.
A védő a bűnösség megállapítása miatt, a főügyész az enyhítő szakasz alkalmazása miatt semmiségi panasszal éltek az ítélet ellen a kir. Kuriához.